CHP’li Günaydın: AKP’yle birlikte bir anayasa çalışması mümkün değil

CHP’li Günaydın: AKP’yle birlikte bir anayasa çalışması mümkün değil


2023-09-14 16:25:52

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, partisindeki olağan kurultay sürecine ilişkin, "İsteyen arkadaşlarımız aday olurlar, kurultay günü gelir, topladıkları imzaları ortaya koyar, düşüncelerini kürsülerden açıklarlar ve CHP demokratik bir yarışa sahne olur." dedi.

CHP’li Günaydın: AKP’yle birlikte bir anayasa çalışması mümkün değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Günaydın, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Ankara’da polis ekiplerince düzenlenen operasyonda suç örgütü elebaşı Bora K’nin Esenboğa Havalimanı kontrol noktasında yakalandığını hatırlattı.

Günaydın, Bora K’nin gözaltına alınmasından sonra emniyetten “değişen konjonktür çerçevesinde bağlantılarını kaybeden ve yurt dışına kaçma hazırlığında bulunan” şeklinde açıklamalar yapıldığını ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Değişen konjonktür neymiş? Süleyman Soylu gitmiş, Ali Yerlikaya gelmiş. 20 yıllık AKP iktidarı elbette İçişleri Bakanını değiştirebilir. Peki İçişleri Bakanının değişmesi, suça ve suçluya yönelik muamelenin değişmesi anlamına mı geliyor? Geçmişte korunan bir suçlu konjonktür değişince, bağlantıları kaybolunca korunamaz hale geliyor ve yurt dışına kaçmaya mı çalışıyor? Bunu da emniyet, İçişleri Bakanlığı adeta basın bildirisiyle ifade mi ediyor? Bütün bunlar kabul edilebilecek şeyler değildir.”

Günaydın, Türkiye’nin emniyetini, adaletini ve güvenliğini tüm bu süreçlerden temizleme, çağdaş, demokratik, adalete inanan bir hukuk devletine yeniden dönme zorunluluğu bulunduğunu ifade etti.

“Nitelikli, çağdaş, demokratik bir anayasa istiyoruz”

Gökhan Günaydın, bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa yapılmasına ilişkin çağrısını da değerlendirdi.

1982 Anayasası’nın yerine demokratik, sivil, özgürlükçü bir anayasa getirilmesi için sadece Meclis koridorlarında ya da bir siyasi partinin mutfağında anayasa çalışması yapılmaması gerektiğini ifade eden Günaydın, AK Parti’nin niyetini ve taslağını gördükten sonra bir değerlendirme yapabileceklerini dile getirdi. Günaydın, “CHP hem anayasanın hem de yasaların, genel düzenleyici işlemlerin demokratikleştirilmesini, Türkiye’nin sivil ve askeri vesayetten tümüyle soyutlanmasını istemektedir. Ancak demokrasi arama amacının olmadığı açık olan AKP’yle birlikte bir anayasa çalışmasının da mümkün olmadığını anlayacak bilince sahiptir.” diye konuştu.

İktidarın çabasının yerel seçim öncesi karşısındaki demokratik bloku dağıtmaya yönelik olduğunu savunan Günaydın, “Biz nitelikli, çağdaş, demokratik bir anayasa istiyoruz. Bunu halkımızla beraber yaparız.” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanlığı için adaylığını yarın parti genel merkezinde açıklaması beklenen CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in girişimiyle ilgili görüşleri sorulan Günaydın, Özel’in dışında genel başkanlık için adaylıklarını açıklamak isteyenlerin de bulunduğunu söyledi.

Bu sürecin demokratik bir yarış olduğunu anlatan Günaydın, “Aday olmak isteyen arkadaşlarımızın nasıl aday olacaklarına ilişkin kurallar tüzüğümüzde belirtilmiştir. Kendileri aday olurlar, kurultay günü gelirler, topladıkları imzaları ortaya koyarlar, düşüncelerini kürsülerden açıklarlar ve CHP demokratik bir yarışa sahne olur. Türkiye’de ne yazık ki bütün bu süreçlere açık olabilen başka bir siyasal parti yoktur.” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.