CHP’de Genel Başkanlığa Örsan Öymen de aday!

CHP’de Genel Başkanlığa Örsan Öymen de aday!


2023-09-15 16:39:14

CHP'de Örsan Öymen de genel başkanlığa aday oldu. Öymen konuşmasında parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklenerek "Üçüncü yol" çağrısında bulundu.

CHP’de Genel Başkanlığa Örsan Öymen de aday!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Mayıs seçimlerinin ardından ‘değişim’ tartışmasına gömülen CHP’de, partinin Grup Başkanı Özgür Özel’in ardından CHP İlke ve Demokrasi Hareketi kurucusu Örsan Öymen de genel başkanlık adaylığını duyurdu.

Öymen, basın toplantısının girişinde geçmiş seçim yenilgilerine dikkat çekerek partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ismini anmadan eleştirerek “Bu kadar seçim kaybedip genel başkanlığa devam eden başka bir örnek var mıdır?” sorusunu sordu.

“Kazanacak aday belirlenmeliydi”

Öymen, mayıs seçimlerindeki cumhurbaşkanlığı adaylığının belirlenme sürecine de tepkisini dile getirdi:

“Kazanacak adayın tespit edilmesi ciddi bilimsel verilerle araştırılsaydı, 60 ilde 10 bin kişiyle daha ayrıntılı bilimsel çalışmalarla aday tespiti konusunda daha doğru bir karar alınabilirdi. Bunlar neden böyle yapıldı? Çünkü tartışılmıyor, partinin yetkili organlarına tepeden inme biçimde tebliğ ediliyor kararlar.”

“13 yılda 12 seçim kaybetti”

Öymen, parti yönetiminde değişim talebinin gerekçelerini şöyle anlattı:

“CHP’de bir yönetim değişikliğinin olmaması durumunda önümüzdeki yerel seçimde başarılı olma ihtimali oldukça düşüktür. Ne yazık ki CHP tabanında da çok ciddi bir tepki oluşmuş durumda CHP yönetim değişikliği gerçekleşmediği için. Demokratik bir ülkede bir veya iki seçimi kaybettiğinde istifa eder, ne yazık ki partimizde böyle bir dönem yaşamadık. CHP Ortadoğu’yu değil Batı ülkelerini örnek alan, onlardan etkilenen bir parti. Dolayısıyla 13 yılda 12 seçimi kaybedip bu kadar uzun süre genel başkanlık görevine devam eden başka bir örnek gelişmiş ülkelerde var mı ben baktım bulamadım.”

“CHP, ilkelerinden uzaklaştı”

“CHP kimliğini yitirmiştir. İlkelerinden uzaklaşmıştır” diyen Öymen, şöyle devam etti:

“Bir siyasi partinin üyesi kurultay tarafından belirlenen partinin temel ilkelerine uymakla yükümlüdür. CHP’nin temel ilkeleri bellidir. Altı ok. Bunlara bütün olarak sahip çıkılması gerekir. İdeolojik bütünlük sağlanamamaktır. Partinin neyi temsil ettiği belirsizdir. ”

Özel’e eleştiri

Öymen, kendisinden kısa süre önce Genel Başkanlık adaylığını açıklayan Özgür Özel’e de adını anmadan eleştiriler yöneltti:

“Bu arkadaşlar saydığım sorunlara seslerini çıkarmış mıydı? Sorunun parçası olanlar sorunu nasıl çözecekler? Ses çıkarmayarak ortak oldular yapılan hatalara, zaman zaman da altına imza attılar. Dolayısıyla bu değişim taleplerinde bir samimiyet göremiyorum.”

Öymen, “İkincisi, CHP Genel Başkan adayı kapalı kapılar ardında müzakerelerle mi belirlenir?” ifadelerini kullandı.

Üçüncü yol çağrısı

CHP’nin statükocular ile değişimciler arasında bir sıkışmışlık yaşadığını belirten Öymen, partinin “Üçüncü bir yol”a ihtiyaç duyduğunu söyledi. “Bu yol Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur, sosyal demokrasinin yoludur” diyen Öymen, adaylığını resmen ilan etti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.