Eğitimci Cihat Şener anlattı: Doğru üniversite için ideal tercih nasıl yapılmalı? Eğitimci Cihat Şener anlattı: Doğru üniversite için ideal tercih nasıl yapılmalı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, haklarında ceza soruşturması başlatılmamış veya soruşturma sonucunda takipsizlik verilmiş öğretim elemanlarının, ilişiklerinin kesildiği son yükseköğretim kurumunda görevlerine dönebilmeleri ile ilgili kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı. 

CHP'li Pala ve İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda görüşülen Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin öğretmenlik mesleği ile ilgili olmadığını vurgulayan Pala, tarafların görüşleri alınmadan hazırlandığı için öğretmenler ve sendikaların tepkilerini dile getirdiğini aktardı.

Öte yandan, yükseköğretimin çok ciddi mağduriyetlerin yaşandığı bir alan olduğuna dikkat çeken Pala, bu yüzden Eğitim Sen ve bilim insanlarının katkılarından yararlanarak Yükseköğretim Kanunu'nda değişiklik öngören bir kanun teklifi hazırladıklarını belirtti.

İşte teklifin detayları; 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL ilan edildiğini anımsatan Pala, şöyle dedi: 

"Bu teklifle OHAL döneminde alınan önlemlerin OHAL sona erdikten sonra uygulanamayacağının karar altına alınmasını öneriyoruz. Ayrıca haklarında ceza soruşturması başlatılmamış ya da başlatılmış fakat soruşturma sonucunda takipsizlik ya da aklanma kararı verilmiş olan öğretim elemanları ve diğer kamu görevlilerinin, ilişiklerinin kesildiği son yükseköğretim kurumunda görevlerine dönebilmelerinin sağlanmasını gündeme getiriyoruz."

Ayrıca, Pala, söz konusu teklifle göreve iade edilenlerin başka bir yükseköğretim kurumunda çalışmak istemeleri halinde, tercih edecekleri üç kurumdan birinde göreve başlamalarının sağlanmasının öngörüldüğünü açıkladı. 

Editör: Esin Özdemir