Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, yerel seçimlerde AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Turgut Altınok'un seçim çalışmalarında kullandığı AK Parti'ye ait araçların akaryakıtının eskiden belediye başkanı olduğu Keçiören Belediyesi'den karşılandığının ortaya çıktığını söyledi. Bu nedenle Altınok hakkında İçişleri Bakanlığı’nca soruşturma başlatıldığını belirten Adıgüzel,ortaya çıkan maddi zararın hem Altınok hem de AKP tarafından ödenmesi gerektiği hakkında açıklama yaptı.

CHP'li Nazlıaka: Kadın cinayetlerinde şüpheli ölüm yoktur korunan bir katil vardır CHP'li Nazlıaka: Kadın cinayetlerinde şüpheli ölüm yoktur korunan bir katil vardır

Turgut Altınok2

Yerel seçimlerden sonra AKP’den CHP’ye geçen belediyelerde yaşanan usulsüzlüklerin ortaya çıkmaya devam ettiğini ve bir gelişmenin daha ortaya çıktığından söz eden Adıgüzel, şunları söyledi:

"AKP’den CHP’ye geçen belediyelerde geçmiş dönemlere ait enteresan rakamlar, işler ortaya çıkmaya devam ediyor. Keçiören Belediye başkanıyken AK Parti tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı yapılan Turgut Altınok da meğer Keçiören Belediye Başkanıyken özellikle son seçimde neler yapmış neler. AKP’nin büyükşehir belediye başkanı adayıyken, belediyenin, halkın kaynaklarını seçimde kullanmış. Belediye araçlarına akaryakıt alınıyor gibi plakaları üzerinden seçim araçlarına akaryakıt almış. Miktar 6 milyon liranın üzerinde.

Bu durum İçişleri Bakanlığı’nın müfettişleri tarafından da tespit edilmiş. Bunun geri ödemesini sadece bireysel olarak Altınok’a yapmamak lazım. Sonuçta Altınok, AKP’nin adayı olduğuna göre kurumsal olarak hem AKP hem de Altınok bunun bedelini ortak bir şekilde ödemeliler. AKP bu işten kendini sıyırmamalı. Altınok, seçim döneminde ‘kim yolsuzluk yaparsa, kim rüşvet yerse’ keserim demişti. Kim sözlerine Beytül’l-mal diye başlıyorsa hemen etraftaki kamu mallarına göz kulak olun. Bundan sonraki süreçte daha fazlası ortaya çıkacak. Bu iktidar el değiştirdiğinde esas büyük yolsuzluklar ortaya çıkacak." 

Muhabir: Ziya Burak Erol