CHP’li Taşcıer: İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma utancını maskelemek üzere kurulmuştur

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer

TBMM – CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, kadına yönelik şiddetin nedenlerinin belirlenmesine yönelik Meclis araştırma komisyonunun, iktidarın, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma utancını maskelemek üzere kurulduğunu savundu.
Taşcıer, CHP’li kadın milletvekilleriyle Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Sözleşmesi’nin, bugüne kadar kadına yönelik şiddeti önleme noktasında hazırlanan en kapsamlı sözleşme olduğunu belirtti.
Sözleşmenin uygulanmasında, Türkiye’de ciddi sorunlar yaşandığını ileri süren Taşcıer, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması amacıyla önergeler sunduklarını, ancak bunların pek çoğunun reddedildiğini anımsattı.
Yakın zamanda ise bu doğrultuda parti gruplarınca verilen önergelerin kabul edilerek bir araştırma komisyonunun kurulduğunu hatırlatan Taşcıer, “Bu komisyon, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma utancını maskelemek üzere kurulmuştur. Biz bu komisyonda, olacaklara tanıklık edip, AK Parti’nin ve üyelerinin içinde bulunduğu samimiyetsizliği tarihe not düşmek için bulunacağız. 42 milyon kadın adına görevimizi yapacağız. Kadını ikinci sınıf insan gören zihniyetin, nelere yol açtığını sürekli anlatacağız.” dedi.
Komisyon Başkanı’nın, komisyona davet edilecek kişilerin belirlenmesi için toplantı çağrısında bulunduğunu aktaran Taşcıer, kendilerinin ise “Haftaya yapılacak bir toplantının daha doğru olacağını, önerilecek isimler konusunda çalışma yapmaları için süre verilmesi gerektiğini” dile getirdiklerini, ancak bunun kabul edilmediğini söyledi.