Davutoğlu: Muhalefetin dağınık olduğu doğru, toparlanmaya çalışıyoruz

Davutoğlu: Muhalefetin dağınık olduğu doğru, toparlanmaya çalışıyoruz


2023-09-20 00:10:05

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Muhalefetin dağınık olduğu doğrudur, biz toparlamaya çalışıyoruz. Bu ittifak çalışmamızı başka partiler olumlu yaklaştıklarında onlara da açık olacaktır... İktidara oy veren yerlerden feryat yükseliyor. Rize çay bahçelerinde insanlar feryat ediyor. Emekliler feryat ediyor" dedi.

Davutoğlu: Muhalefetin dağınık olduğu doğru, toparlanmaya çalışıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – TBMM Saadet Grubu bugün Ankara’da bir otelde istişare toplantısı yaptı. Toplantı sonrasında Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“İktidar halktan koptu”
“Niye bugün bu toplantıyı yapıyoruz? Çünkü 28 Mayıs seçim neticeleri sonrasında topluma bir karamsarlık hakim olmuştu. 3 aylık süre gösterdi ki iktidar seçmeninin mutsuzluğu artarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı lehine oy veren seçmenin yüzde 35’inin Erdoğan’ın başarısız olduğunu düşündüğünü gösteriyor. İktidara oy veren yerlerden feryat yükseliyor. Rize çay bahçelerinde insanlar feryat ediyor. Emekliler feryat ediyor. Bu emeklilerin çoğu Cumhur İttifakı lehine oy vermiş olabilir. Bugün yaptıkları açıklamada dahi emekli zammının 1 Ocak’a ertelenmesi söz konusu. 7 bin 500 lirayı emeklilerimize en düşük kiraların 10 bini bulduğu bir ülkede veriyorlar. Bu emekliler ne yiyecek ne içecek? İktidar seçmeni bugün bunu sorguluyor. Kendileri lüks ve şatafat içinde yaşayanların bugün bu sorgulamayı anlamaları mümkün değil, çünkü halktan koptular.

“Ciddi iç tartışmalar yaşandı”
Muhalefet seçmeni de mutsuz çünkü kaybedilen bir seçim sonrasında muhalefet partileri hem bu süreci değerlendirmek hem de arkasından bir umut çizmek gerekirken hem bu özeleştiriden eksik kalındı. Nelerin eksik yapıldığı konusunda çok ciddi iç tartışmalar yaşandı. Böyle bir parçalanma tam da iktidarın istediği bir şey. Çünkü bugünkü iktidar muhalefeti bölerek yönetme konusunda maharet kazandı.
TBMM’de, zor şartlarda kurulmuş bir gruba sahibiz. Bir ümit bekliyorlar ‘Son gün hala bir çatlak çıkar mı?’ 1 Ekim günü TBMM’de yeni bir grubumuz olacak ve arkadaşlarımız orada başı dik bir şekilde oturacaklar. Çünkü ilk kez milliyetçi-muhafazakar olduğunu iddia eden bir iktidara karşı muhalefet edeceğiz. Bugün burada kanun tekliflerimizi, komisyon önerilerimizi, anayasa teklifi dahil olmak üzere gözden geçirdik. TBMM’nin en önemli ayağı bütçe görüşmeleri olacak. Aldığımız ilke kararı gereği bütün grup orada olacak.”

“Her yerde seçimlere hazırlanacağız”
Yerel seçimler Türk siyasetini önümüzdeki dönemde şekillendirecek. Burada iki parti iş birliği yapma konusunda son derece kararlılık içindedir. Bu iş birliğinin nasıl olacağı, hangi ilde, hangi ilçede, hangi beldede nasıl bir iş birliği yapılacağı konusunun birlikte heyetlerimiz çalışacaklar, bizlere sunacaklar. İktidar partilerinin avantajla girecekleri varsayımı yerel seçimlerde asla kabul edilmemelidir. Bu bir varsayımdır. Muhalefetin dağınık olduğu doğrudur, biz toparlamaya çalışıyoruz. Bu ittifak çalışmamızı başka partiler olumlu yaklaştıklarında onlara da açık olacaktır. Unutulmasın ki geçmiş dönemlerde genel seçimleri büyük bir çoğunlukla kazanmış olan iktidarlar bir sonraki yerel seçimde büyük bir sükut-u hayal yaşadılar. 1987’de Özal’ın kazandığı seçim sonrası 1989’da sükût-u hayal yaşaması, 1991’de Doğru Yol Partisi – SHP iktidarının 1994’te büyük sükut-u hayal yaşaması, 2018’de Erdoğan’ın seçimi sonrasında 2019’da AK Parti’nin sükut-u hayal yaşaması. Hiçbir seçim çantada keklik değildir ve hiçbir seçim baştan kaybedilmiş değildir. Biz her yerde seçimlere hazırlanacağız.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.