Deprem yasası için çalışmalar ne durumda?

Deprem yasası için çalışmalar ne durumda?


2023-09-16 20:57:30

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Türkiye'yi depreme dayanıklı hale getirmek ve olası bir depremde zararları en aza indirmek için düzenlediği Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası; sivil toplum kuruluşları, akademisyenleri, deprem bilimcileri, bilim insanları ve uzmanları bir araya getirdi.

Deprem yasası için çalışmalar ne durumda?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Şûra’da alanında uzman isimlerden oluşan 6 ayrı komisyon, kentsel dönüşüm sürecinin önündeki engellerin kalkması ve dönüşüm sürecinin hızlandırılması için çalışıyor, toplantılar gerçekleştiriyor.

Şûra’da, oluşturulan 6 ayrı komisyon, 6 farklı başlıkta toplantılarını eş zamanlı olarak sürdürüyor. Komisyonlarda ele alınan konular, yeni yasama yılında Meclis Genel Kurulu’na sunulacak yeni ‘Kentsel Dönüşüm ve Deprem Yasası’nın yol haritasını belirleyecek.

Komisyonlar

Kentsel Dönüşüme İlişkin Yasal Stratejiler Komisyonu’nda kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması ve Deprem Yasası’nın en geniş ve kapsayıcı haliyle çıkarılması adına görüşmeler yapılıyor.

Kentsel Dönüşümde Finansmana Yönelik Stratejiler Komisyonu’nda krediler, fonlar, sertifikalar ve kamu özel sektör ortaklığı, konut sigortası, muafiyet ve desteklerle ilgili değerlendirmeler ele alınırken, Kentsel Dönüşümün Önceliklendirilmesine Yönelik Stratejiler Komisyonu’nda ise zemin özelliklerinden yapısal özelliklere, imar hakkı yetersizliklerinden hak sahiplerinin talep ve beklentilerine kadar birçok faktörün, kentsel dönüşümün önceliklendirme kriterlerine olan etkisi mercek altına alınıyor.

Konut Arzına Yönelik Stratejiler Komisyonu’nda dönüşüm sürecinde ne kadar konutun nerelerde arz edileceği, bilimsel veriler ışığında incelenirken konutların üretim maliyetleri ve imar hakkının yetersiz olduğu durumlarda ne tür modellerin üretileceği üzerine de fikir alışverişinde bulunuluyor.

Kamuoyu Farkındalığı Oluşturmaya Yönelik Stratejiler Komisyonu’nda depremlere ve doğal afetlere ilişkin farkındalık oluşturma çalışmalarını yürütmek için medya ayağındaki çalışmaları koordine ediliyor, medyanın süreçteki aktif rolü ele alınıyor.

İstanbul’da Kentsel Dönüşüme Yönelik Yeni Stratejiler Komisyonu’nda ise olası Marmara depreminden en çok etkilenmesi beklenen İstanbul’u depreme hazırlamak için yapılması gerekenler masaya yatırılarak riskli yapı stokunun hızla eritilmesi ve vatandaşların güvenli konutlara taşınması hedefleniyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.