Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Diplomasiyi merkeze yerleştirebilmek için çok paydaşlı çabaya ihtiyaç var

LVİV/ANKARA – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, küresel engellerle mücadelenin sadece ilkeli ve insani diplomasiyle mümkün olduğunu belirterek “Diplomasiyi merkeze yerleştirebilmek için çok paydaşlı çabaya ihtiyaç var.” dedi.
Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’yla birlikte Lviv Ulusal İvan Franko Üniversitesinde düzenlenen “Modern Trendlerin Ön Saflarında Diplomasi: Uluslararası Diplomasiye Yeni Bir İçerik Kazandırmak” adlı panelde konuştu. Üniversite mezunları arasında birçok diplomat bulunduğu bilgisini aldığını kaydeden Çavuşoğlu, üniversiteyi, Türkiye’de birçok diplomatın mezun olduğu Ankara Üniversitesine benzetti.
Haziranda yapılan Antalya Diplomasi Forumu’nun temasının “Yenilikçi Diplomasi: Yeni Dönem Yeni Yaklaşımlar” olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, konferansın temasının da bu noktada önemli olduğunu söyledi.
“Yeni politikalar geliştirirken kapsayıcı yardıma ihtiyacımız var”
Çavuşoğlu, küresel görünümün değiştiğine işaret ederek “Değişim, süregelen bir gerçek ancak şu anda farklı olan şey, değişim çok daha hızlı gerçekleşiyor. 16. yüzyıldan birisini 18. yüzyıla getirecek olsanız kendisinin aslında yeni dünyaya adapte olmakta problem yaşayacağını zannetmiyorum. Ancak 20. yüzyılın ilk yarısından birisini getirip bugüne yerleştirecek olsak bu kişiler günümüze adapte olmakta zorlanacaktır. Bizler çocuklarımızı bile zorlanıyoruz.” diye konuştu.
Uluslararası ilişkiler öğrencileri için yüzyıl başında dünyayı anlamanın daha kolay olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “1990’ların öncesinde de daha kolaydı çünkü sabit ittifaklar vardı. Ancak şimdi çok kutuplu bir dünyadan bahsediyoruz. İttifaklar değişiyor, küresel engellerle karşılaşıyoruz. Hibrit engeller, siber saldırılar, iklim değişikliği gibi birçok olguyla mücadele ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, bütün bu engellere İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan küresel sistemin karşılık veremediğini dile getirdi. Diplomasinin bu değişime göre uyarlanması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Diplomasiyi merkeze ya da ön safhalara koymak için bazı politika önerilerimiz de var. Öncelikle diplomasi çok paydaşlı bir ortamdır. Devletler tabii ki birinci aktörler ancak yine de üniversitelerin, şirketlerin, düşünce kuruluşlarının hatta bireylerin rolü bile giderek daha fazla önem kazanmaya başladı. Bu anlamda yeni politikalar geliştirirken kapsayıcı yardıma ihtiyacımız var.” Çavuşoğlu, diplomasinin yenilikçi olması gerektiğini ve bunun sadece teknoloji alanında değil, fikirlerle de alakalı olduğunu belirterek “Sisteminizi yeni yaklaşımlara açık tutmak modern diplomasi için son derece gerekli unsurlardır.” değerlendirmesinde bulundu.