Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in kaleminden: “Hariciyenin Yıldızı: Şehit Büyükelçi Galip Balkar”
  • 24 Saat Gazetesi
  • Genel
  • Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in kaleminden: “Hariciyenin Yıldızı: Şehit Büyükelçi Galip Balkar”

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in kaleminden: “Hariciyenin Yıldızı: Şehit Büyükelçi Galip Balkar”


2023-07-26 10:44:41

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in, Yugoslavya Nezdinde Türkiye Büyükelçisi olarak görev yaptığı sırada Ermeni Terör Örgütü JCAG tarafından şehit edilen Galip Balkar’ın yaşam öyküsünü kaleme aldığı “Hariciyenin Yıldızı: Şehit Büyükelçi Galip Balkar” kitabı Türk Tarih Kurumu tarafından tanıtıldı. Kitap tanıtımından önce eserde yer verilen fotoğraf, belge ve gazete kupürlerinden oluşan görsellerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in kaleminden: “Hariciyenin Yıldızı: Şehit Büyükelçi Galip Balkar”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NAZ AKMAN/ANKARA – Türk Tarih Kurumu (TTK), Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Yugoslavya Nezdinde Türkiye Büyükelçisi olarak görev yaptığı sırada Ermeni Terör Örgütü JCAG tarafından şehit edilen Galip Balkar’ın yaşam öyküsünü üç yılı aşkın araştırmaları sonucu kaleme aldığı eserinin tanıtımına ev sahipliği yaptı. Türk Tarih Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Hariciyenin Yıldızı: Şehit Büyükelçi Galip Balkar” kitap tanıtımında ayrıca eserde yer verilen fotoğraf, belge ve gazete kupürlerinden oluşan görsellerin yer aldığı serginin de açılışı yapıldı.
Yugoslavya Nezdinde Türkiye Büyükelçisi olarak görev yaptığı sırada Ermeni Terör Örgütü JCAG tarafından şehit edilen Galip Balkar’ın yaşam öyküsüne ve görevi sırasında uğradığı saldırıya dair kapsamlı bir eser ortaya koyan Bilgiç, şehit büyükelçiyi ve kaleme aldığı eseri anlattı. Eserde yer verilen fotoğraf, belge ve gazete kupürlerinden oluşan görsellerden oluşan sergi ise katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ile gezildi.
“Efsane mi Gerçek mi? AB Dış Politikasında İnsan Haklarının Korunması”, “İnsan Haklarının ABD Örneğinde Dış Politikada Kullanılması” başlıklı eserleriyle tanıdığımız Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in bu eseriyle ilk kez bir şehit diplomatın hayatının kaleme alınmasını sağlamış oldu.
Bilgiç’in “Hariciyenin Yıldızı: Şehit Büyükelçi Galip Balkar” eserinin tanıtımına TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, emekli Büyükelçiler Ali Engin Oba, Ömer Zeytinoğlu, emekli Başkonsolos Ahmet Funda Tezok ve çok sayıda büyükelçi ve diplomat katıldı. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yetişen bir aydının yaşam öyküsünün anlatıldığı bu eserde, Balkar’ın arkadaşları ve saldırıya tanık olan Yugoslavlarların verdiği mülakatlar yer alıyor. Balkar’ın yaşam öyküsünün çocukluk yıllarından saldırıya kadar anlatıldığı kitapta, kariyeri, Belgrad’a Büyükelçi olarak atanmasına ve Yugoslavya’daki faaliyetleri detaylarıyla okuyucuya aktarılıyor.
Yerli ve yabancı arşiv kaynaklarının yoğun bir şekilde kullanıldığı eserde; Emekli Sandığı Arşivi, Türk Diplomatik Arşivi, Devlet Arşivleri gibi Türk arşivlerinin yanında eski Yugoslav arşivindeki ilgili belgelerden de faydalanılıyor. Eser bazı kişisel arşivlerden alınan görsellerle de zenginleştirildi. Arşivlerin yanı sıra Türk, Sırp, Hırvat ve Boşnak basınında yer alan haberlerden faydalanılan eserde Balkar’ın yakınları ve çalışma arkadaşlarından alınan detaylı mülakatlar dikkat çekiyor.
Saldırı tüm detaylarıyla kaleme alındı
Eserde Galip Balkar’a yönelik saldırı özel bir bölümle anlatılıyor. Balkar’a 9 Mart günü yapılan saldırıdan, 11 Mart günü şehit olana dek tüm gelişmelerin saat saat verildiği eserde Galip Balkar’ın şehit oluşunun ardından yaşanan gelişmeler, Belgrad ve Ankara’da yapılan cenaze törenleri ve suikast sonrasında kahramanlık gösteren Yugoslav vatandaşlarına verilen madalyalar da anlatılıyor.
9 Mart 1983’te tarihinde, Yugoslav Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmeye gitmek üzere ayrıldığı Büyükelçilik binasının 400 metre kadar ilerisinde, otomobilinin içindeyken Ermeni Terör Örgütü JCAG tarafından silahlı saldırıya uğrayan Balkar, iki gün sonra yaşama veda etmişti. Saldırganlar Kirkor Levonyan ile Raffi Aleksandr, 9 Mart 1984’te yakalanarak yirmişer yıl hapse mahkum edilmişti. Levonian 4 yıl hapiste kaldıktan sonra Erivan’a, Elbekian ise 8 yıl hapiste kaldıktan sonra Beyrut’a yerleşti.
Eserde, şehit büyükelçinin ardından arkadaşlarının ve meslektaşlarının demeçleri ve Balkar hakkında Türk yazılı basınında çıkan haberlerden geniş şekilde yararlanılarak Galip Balkar’ı şehit eden teröristlerin duruşmalarının nasıl cereyan ettiği, Yugoslavya’nın dağılma sürecine girmesiyle teröristler hakkında verilen kararların nasıl kolaylıkla değiştirildiği ve teröristlerin ne surette serbest kaldıklarını da detaylarıyla anlatılıyor.
Büyükelçi Galip Balkar kimdi?
Konuşmasında Balkar’ın başarılı eğitimi hakkında bilgiler veren Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyetinin ardından 1959 yılında Dışişleri Bakanlığı’na giren Balkar’ın 1961 yılında Türkiye’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilciliğine Üçüncü Katip olarak atandığını anlattı. Bilgiç, 1966-1969 yılları arasında Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın Özel Kalem Müdürlüğü görevine getirilen Balkar’ın, 1969’da Londra Büyükelçiliği Başkatipliğine atandığını ve buradaki görevi sırasında Büyükelçilik Müsteşarlığına terfi ettiğini, Merkezde Müşterek Güvenlik Dairesinde Genel Müdür Yardımcılığı ve Daire Reis Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra Türkiye’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilciliğine bu kez Birinci Müsteşar olarak atandığını, buradan Ekim 1981’de Yugoslavya nezdinde Türkiye Büyükelçisi olarak Belgrad’a gittiğini aktardı.
Bilgiç, “Kendisiyle ilgili söylenen her şey o kadar güzeldi ki Balkar’ın anısının unutulmaması gerektiğini bir kere daha hatırladım. Galip Balkar’ın Belgrad Büyükelçiliği’ndeki dosyalarını inceledim” dedi.
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç kimdir?
1989 yılında Samsun Anadolu Lisesi’nden mezun olan Bilgiç, 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2003 yılında Padova Üniversitesi İnsan Hakları ve Demokratikleşme Programı’nda yüksek lisans, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktorasını tamamladı.
1994 yılında Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda Uzman Yardımcısı, 1995’te ise Dışişleri Bakanlığı’nda görev almaya başladı. 2008-2011 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs ve Yunanistan Dairesi’nde Şube Müdürü ve Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2011-2014 yıllarında Saint Petersburg Başkonsolosu, 2014-2016 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü oldu. 2016-2021 yılları arasında Belgrad Büyükelçisi olarak görev aldı. Nisan 2021 tarihi itibarıyla tekrar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve bu görevi ile Mart 2023 tarihi itibarıyla Bakanlık Enformasyon Genel Müdürü oldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.