Distopik Gençlik Müzikali, deprem bölgesindeki gençlerle buluşacak

Distopik Gençlik Müzikali, deprem bölgesindeki gençlerle buluşacak


2023-09-18 15:14:02

Çocuk ve gençlerin gelişimlerini tiyatro merkezli sanat programları ile desteklemek üzere bir sosyal girişim olarak kurulan Çocuk Genç Sanat Tiyatro tarafından sahnelenen, Türkiye’nin en büyük çocuk ve gençlik müzikali DOLAP, Nurus’un desteğiyle deprem bölgesindeki gençlerle buluşacak. Deprem bölgesindeki gençlere sanatın iyileştirici ve ufuk açan gücünü ulaştırmayı hedefleyen müzikal; 27 Eylül Gaziantep, 28 Eylül Adana ve 29 Eylül İskenderun’da sahnelendikten sonra, turnesine 1 Ekim İzmir’de devam edecek.

Distopik Gençlik Müzikali, deprem bölgesindeki gençlerle buluşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Kurulduğu günden bu yana yüzlerce çocuk ve genci tiyatro, dans ve müzik çalışmalarıyla buluşturan Çocuk Genç Sanat Tiyatrosu, çocuk ve gençlerin gelişimlerini tiyatro merkezli sanat programları ile desteklemek üzere bir sosyal girişim olarak kuruldu. Tiyatro, “Distopik Gençlik Müzikali” kapsamında son oyunları “DOLAP” müzikalini deprem bölgesindeki gençlerle buluşturmaya hazırlanıyor. İki perdeden oluşan ve 40 kişilik dev prodüksiyonla ilk kez 21 Mayıs’ta sahne alan ve yeni sezona hazırlanan müzikal, Nurus’un desteğiyle sanatın iyileştirici ve kapsayıcı gücünü deprem bölgesindeki gençlere ulaştıracak.

Bu kapsamda müzikal; 27 Eylül’de Gaziantep Üniversitesi Kongre Salonu’nda, 28 Eylül Adana Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde, 29 Eylül’de İskenderun Belediyesi Kültür Merkezi’nde ve deprem bölgesinin ardından 1 Ekim’de İzmir Ahmet Adnan Saygun Konferans Salonu’nda gençlerle ve aileleriyle buluşacak. Gençler tarafından yine gençlerin ve yetişkinlerin izlemesi amacıyla yazılan DOLAP müzikali; distopik konusuyla varoluşsal sorular soran ve oyunun kendi hayali dünyası içerisindeki gençliğin anlam arayışına katkıda bulunan bir oyun olarak dikkat çekiyor. Bu yönüyle oyun, sadece izleyici çocukları ve gençleri değil, aynı zamanda ebeveylerini de eğlendirip iyi vakit geçirtirken; kimlik, kişisel gelişim ve bireysel potansiyel gibi konularda da sorular sordurmayı amaçlıyor. Gençlerin bakış açılarını genişletmek, bazı toplumsal normları sorgulatmaya teşvik etmek ve kendilerini ifade etmek için önlerinde fırsatlar olduğunu da göstermeyi hedefleyen DOLAP, 8-18 yaşları arasındaki 25 çocuk ve gencin performansıyla, yaşıtlarına da ilham ve güç kaynağı olacak. Prova mekanı olarak Han Spaces’ın desteğini alan oyunda dekor olarak da Nurus’un Matilda adlı , mevcut hiçbir sandalyeye benzemeyen hem renkli hem de çok eğlenceli koltukları yer alıyor.

Oyunun Konusu:

Artık hiç birşey eskisi gibi olmayacak. Sistemin geleceklerini belirlemek ve topluluğun ortak faydası için doğru yere yerleştirmek üzere; kişilerin en belirgin özellikleri üzerinden bir sınava hazırladığı çocuklar kendilerini bulmak için çalıştırılırken sıkışıp kalmışlardır. Oysa insan ruhu, insanın yetenekleri zengindir, yaşam kısıtlanamayacak, düzleştirilemeyecek kadar canlı ve kuvvetlidir. Hele aşk. Bir gün gençlerden biri cesaretini aşktan alır ve açıkça kuralların dışına çıkar. Ve herkes kendi dolabının içindekileri ortaya çıkartmaya başlar. Hayat canlanır. Düz olan, aslen olması gerektiği gibi çeşitli iradi kavşaklara açılır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.