Dünya mirası olmayı bekleyen Gordion’a kültür ve doğa rotası

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeye hazırlanan Friglerin başkenti Gordion (Yassıhöyük) Antik Kenti’nin tanıtımı ve turizme kazandırılması için Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya arasında kültür ve doğa rotası oluşturulması konusunda
gerekli çalışmaların başlatılacağını duyurdu

NAZ AKMAN /ANKARA – Frigya’nın tarihi başkenti Gordion, uzun zamandır Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne girmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi adına uzmanlardan oluşan bir heyet, Türkiye’nin Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasına yönelik başvurusunun ardından beş gün boyunca Polatlı’da incelemelerde bulunmuştu. Heyetin bu incelemeler sonucu hazırlayacağı raporun olumlu sonuçlanmasıyla birlikte Gordion’un UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren ilk antik kent olacağını bildirilmişti. Bu gelişmeler kapsamında bölgeyi ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Gordion’un tanıtımı ve gelişimi için çeşitli önerilerde bulundu. Yavuz, bölgenin tanıtılması ve turizme katkı sağlanması için Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya arasında kültür ve doğa rotası oluşturulması konusunda gerekli çalışmaları başlatacaklarını açıkladı.
Anadolu’nun en büyük ikinci tümülüsü burada
Polatlı’da Friglere başkentlik yapan Gordion’u yerinde ziyaret ederek incelemelerde bulunan Yavuz, Gordion’dan başlayarak Friglerin hüküm sürdüğü iller Afyonkarahisar, Ankara ve Eskişehir illerinin tamamı ile Kütahya ilinin büyük bir bölümü ile Konya, Isparta ve Burdur illerinin kuzeyinde kalan coğrafya arasında hayata geçirilecek bir kültür ve doğa rotasının, bölge turizmine canlılık kazandıracağını ifade etti. Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ve Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir’den oluşan heyetle beraber UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeye hazırlanan Gordion (Yassıhöyük) Antik Kenti’nde incelemelerde bulunan Yavuz, 300 metre çapında, 53 metre yüksekliğindeki Anadolu’nun en büyük ikinci tümülüsü olan Frig Kralı Midas’ın mezarının bulunduğu alanı da gezdi. Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Sakarya nehri yakınında Gordion olarak bilinen Yasıhöyük köyü, irili ufaklı onlarca tümülüse ev sahipliği yapıyor. Bu Tümülüslerden en önemlisi ise eşek kulaklı olarak anılan Kral Midas’ın tümülüsü. Friglerin efsanevi kralı Midas’ın tümülüsü, Gordion Müzesi’nin tam karşısında yer alarak her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.
Bakanlıktan talimat verildi
Friglerin başkentinin Gordion sahip olduğu önemin bir kez daha altını çizen Yavuz, Gordion’dan başlayarak Friglerin hüküm sürdüğü Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illeri arasında bir kültür ve doğa rotası oluşturulmasının bölge turizmine canlılık getireceğini söyleyerek, bu konuda bir an önce çalışmaların başlatılması için gerekli talimatları verdi.
Yavuz, Midas Tümülüsü’nün hemen karşısında yer alan, binlerce yıllık eserleri içinde barındıran Gordion Müzesi’ni gezerek, müze hakkındaki gerekli bilgileri dinledi. Müzedeki eski Tunç Çağı, Orta ve Geç Tunç Çağı olmak üzere Frigler, Lidya ve Roma dönemine ait eserleri detaylarıyla birlikte inceleyen Yavuz, müze gezisi sırasında Frig alfabesinin tam anlamıyla çözülemediği bilgisinin verilmesi üzerine “Urartuların alfabesini çözdük, bunu neden çözemiyoruz? Bu işe birkaç genç arkadaşımızın dikkatle eğilip ilgilenmesi gerekiyor. Urartuların alfabesini çözdüysek Frigleri de çözeriz. Çalışırsak yaparız” dedi.
Midas’ın kulakları operası
Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) tarafından Gordion Müzesi alanı içerisinde sergilenen “Midas’ın Kulakları” adlı satirik operasını izleyen Yavuz, Türk opera tarihinin kilometre taşlarından sayılan “Midas’ın Kulakları” eserinin Polatlı’daki Gordion Antik kentinde kurulan açık hava sahnesinde sergilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gösterimine çok sayıda davetlinin katılım sağladığı bu eser, Ferit Tüzün tarafından 1960’ların sonunda bestelenen satirik operalardan biri. Eserin rejisörlüğünü Zeynep Çelen Tamer, koreografisini Deniz Alp’in üstlenirken, dekoru Talat Ayhan, kostümleri Gazal Erten, ışık tasarımını Fuat Gök yapmıştı. Eserde, Eralp Kıyıcı, Durukan Ordu, Mehmet Yılmaz, Veysel Barış Yanç, Esra Çetiner, Can Kocaay rol almıştı.