Durmuyor

HABER MERKEZİ- Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde etkili olmayı sürdüren orman yangınlarıyla mücadele devam ediyor. Karadan ve havadan müdahaleler sürerken, yangınlar kontrol altına alınmaya çalışılıyor.
Diğer yandan Meteoroloji’den yapılan açıklamada da rüzgarın güney Ege kıyıları ile Akdeniz’in iç ve yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetlice esmesi bekleniyor.
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Türkiye’nin farklı illerinde çıkan toplam 154 orman yangınının 145’inin kontrol altına alındığını, 4 ilde devam eden 9 yangın için mücadelelerin sürdüğünü bildirdi.
Manavgat’taki orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale ediliyor
Antalya’nın Manavgat ilçesindeki orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor.
İlçede 28 Temmuz’da çıkan orman yangınını kontrol altına almak için ekipler yoğun mücadele veriyor. Orman yangını, Beydiğin, Çardak mahalleleri ile Kızıldağ çevresinde etkili oluyor.
Ekipler gece boyunca arazöz ve itfaiye araçlarıyla söndürme çalışmalarını sürdürdü, havadan müdahale devam ediyor.
Orman yangınları yaban hayatını da etkiledi.
Beydiğin Mahallesi’nde söndürme çalışmalarını yürüten belediye işçisi Yusuf Aydın, bukalemun, tavşan, kaplumbağa gibi canlıların ormandan kaçtığını söyledi.
Canla başla mücadele ettiklerini anlatan Aydın, “Canlılar için de yangını bir an önce söndürmek istiyoruz, mücadelemiz sürecek.” dedi.
Gündoğmuş’taki yangın kısmen kontrol altında
Antalya’nın Gündoğmuş ilçesindeki orman yangınını söndürme çalışmalarına gece de devam ediliyor.
Ortakonuş Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 29 Temmuz’da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle yayıldı. Sarp bölgede yer aldığı için alevlere müdahale güçlükle yürütülüyor.
Yüksek sıcaklık, düşük nem ve kuvvetli rüzgar nedeniyle yayılan alevler, Ortakonuş’un yanı sıra Çarızözü, Senir, Narağacı, Balkaya ve Ümütlü mahallerine sıçradı.
Alevler ilçe merkezini de tehdit ettiği için Gündoğmuş ilçe merkezi tedbir amaçlı boşaltıldı.
Ekipler, yangın olan bölgelerde söndürme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Rüzgarın etkisiyle anlık olarak bazı bölgelerde etkili olan yangın, ekiplerin yoğun çabasıyla kısmen kontrol altına alındı.
Milas, Bodrum ve Kavaklıdere’de müdahale sürüyor
Muğla’nın Milas, Bodrum ve Kavaklıdere ilçelerindeki orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale devam ediyor.
Milas’ın Beyciler Mahallesi’nde 3 gün önce başlayan orman yangını Ören Türkevleri, Çökertme, Bozolan, Fesleğen, Gökbel ve Türkevleri ile Bodrum’un Aşağı Mazı, Yukarı Mazı mahallelerinde etkili oluyor.
Gece boyunca karadan yürütülen söndürme çalışmalarına havadan da müdahale ediliyor.
Kissebükü Koyu’na kadar ilerleyen alevler havadan ve karadan çalışmayla kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Arazözlerin yanan alanlara ulaşabilmesi için iş makinelerince orman yolu açılıyor. Gönüllüler ve bölge halkı da ekiplerin çalışmalarına destek veriyor.
Yangının bölgedeki diğer yerleşim alanlarına sıçramaması için ise güvenlik önlemi alınıyor.
Kavaklıdere ilçesindeki orman yangınına ise havadan ve karadan müdahale sürüyor.
Marmaris’te havadan ve karadan mücadele
Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınını söndürme çalışmaları ekiplerin havadan ve karadan yaptıkları müdahaleyle devam ediyor.
Hisarönü Mahallesi’nde rüzgarın şiddetini arttırmasıyla alevler, bazı evlerin bahçelerine kadar ulaştı. Ekipler, yangının evlere sirayet etmemesi için yoğun çaba harcıyor.
Yangına havadan 4 helikopter, karadan da çok sayıda arazöz ve yangın söndürme işçisiyle müdahale ediliyor.
Vatandaşlar da yangın söndürme çalışmalarına destek veriyor. Bazı vatandaşlar da bölgeye yiyecek ve su getirerek yangında görevli ekiplere ikramda bulunuyor.
Bu arada, mahalle sakinlerinin hortumlarla evlerinin çevresini suladığı görüldü.