Ateşkes sona erdi, Hamas saldırılarına yeniden başladı Ateşkes sona erdi, Hamas saldırılarına yeniden başladı
Haber: Erva Gün Pakistan'da 2023 Aralık ayı başında "Yeryüzü Sosyal Konferansı" düzenlenmesi için ekoloji örtgütleri ve aktivistleri yeni bir çağrı yayımladı. Çağrıyı yapanlar arasında Türkiye'den Polen Ekoloji Kolektifi de yer aldı. Bu yıl zirve bir petrol devletinde gerçekleşecek Yayımlanan çağrı metninde ilk olarak son yıllarda iptal edilen, aktivistlerin katılım sağlayamadığı iklim zirveleri eleştirilerek, "2022’de zirveyi askeri bir diktatörlük altında düzenlediler. Yerel aktivistler, rejim tarafından işkence görmekle meşgul oldukları için “sivil toplum alanına” katılmadılar" denildi.

Birleşmiş Milletler (BM) iklim zirveleri, küresel sıcaklık artışını sınırlamak için dünya liderlerini her yıl bir araya getiren bir konferans. Bu zirvelere Conference of the Parties (COP), yani Taraflar Konferansı ismi veriliyor. Zirvelere 1992 yılında ilk BM iklim anlaşmasına imza atan ülkeler katılıyor.

30 Kasım'da Dubai'de düzenlenecek olan BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP28) hakkında şunlar yer aldı;

"Bu yıl zirve bir petrol devletinde, yarı anayasal bir monarşi altında ve bir petrol milyonerinin başkanlığında gerçekleşecek. Ya bu yılki iklim zirvesi, bir su savunucusunu komaya sokan Macron’unki gibi ya da sadece sokakta yürüdükleri için insanları tutuklayan Sunak’ınki gibi neşeli bir demokraside olsaydı? Ya bu zirve tüm aktivistlerin kovuşturmaya uğramadığı bir ülkede gerçekleşseydi? Bu iklim krizi açısından neyi değiştirirdi? 28. İklim Zirvesi bize ne sunardı?" COP'u boykot kararı yinelendi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres'in geçen yıl (2022) Mısır'da düzenlenen İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı'nda (COP27) delegelere hitaben sarf ettiği "Ayaklarımız hâlâ gaz pedalında, cehenneme giden bir otoyoldayız." sözlerine atıfta bulunarak "Cehenneme giden bir otoyoldayız ve ayaklarımız hâlâ gaz pedalında," diyen örgüt ve aktivistler, COP'u boykot çağrısını da yineledi. Dubai'deki COP28'e katılım reddedildi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), önümüzdeki Kasım ayında Dubai Expo City'de COP28 zirvesine ev sahipliği yapacak. BAE, Nisan 2023'te devlet başkanlarını ve liderleri COP28 Taraflar Konferansı'na katılmaya davet etmeye başladı. Çağrı metninde Dubai'de gerçekleşecek COP28 zirvesine katılmayı reddetikleri yer aldı. BAE'deki iklim zirvesine katılım reddedilerek Pakistan'da 'Yeryüzü Sosyal Konferansı'nın yapılması için çağrıda bulunuldu. Metnin devamında şunlar yer aldı; "Yazıldıkları mürekkepten daha az değere sahip olan kelimelerin müzakere edildiği bir sürece katılmayı reddediyoruz. Dubai’de kaybedecek tek bir saniyemiz bile yok." "Devam etmekte olan berbat gösteriye karşı uygulanabilir, iklim-gerçekçi, adalet odaklı bir alternatif inşa etmek bizim sorumluluğumuzdur. Herkesi ve her şeyi meta olarak ve birbirinden ayrı gören sistemlerini değiştirmeliyiz. Doğa ve insanlar arasındaki uyumu yeniden tesis edecek yeni bir sistem kurmamız şarttır." "Bu amaçla, 2023 Aralık ayı başında Pakistan’da bir Yeryüzü Sosyal Konferansı düzenlenmesi için çağrıda bulunuyoruz. Acil durum molasını vermek için ihtiyaç duyduğumuz kolektif gücü inşa etmek üzere bize katılın." BM'nin iklim zirvelerine eşlik etmesi tesadüf değil Çağrı metninde Birleşmiş Milletler eleştirilerek şunlar söylendi; "Dünya, insanları ve gezegeni sömürmek üzere tasarlanmış kapitalist bir sistem altında kapitalistler tarafından yönetilmektedir. Dolayısıyla, onlarca yıllık BM “iklim” zirvelerine iklimin çöküşünün eşlik etmesi tesadüf değildir. Kendilerine karşı dürüstler ve son zamanlarda bize karşı da giderek daha dürüst olmaya başladılar. Perspektifleri, kendilerinin acil bir durumda olmadıkları ve sıradan insanların gidip başlarının çaresine bakmaları yönünde. Onların beklentisi bizim de buna rıza göstermemiz. Bu rızayı elde etmek için finansman, basın toplantıları, raporlar, kamuoyu açıklamaları – temelde gerçek siyasi eylem dışında her şeyi ayarlıyorlar." İlk imzacılar şöyle:
 • Aasim Sajjad Akhatar (Fisherfolk Forum Pakistan; Pakistan)
 • Ahsan Kamal (ACJCE; Pakistan)
 • Alice Gato (Climáximo; Portugal)
 • Anabela Lemos (JA; Mozambique)
 • Anam Rathor (Climate Action Now; Pakistan)
 • Aunil Muntazir (Alliance for Urban Rights; Pakistan)
 • Bakshal Thallo (Save River Indus; Pakistan)
 • Fatima Shehzad (All Pakistan Alliance for Kachi Abadis; Pakistan)
 • Hardwork Mkwada (Zimbabwe Disaster Relief Agency – ZIDRA; Zimbabwe)
 • Irfan Ullah Afridi (Sustainability Week Pakistan; Pakistan)
 • Karim Dillhöfer (Letzte Generation; Germany)
 • Lissah Kanyezi (Zimbabwe Disaster Relief Agency – ZIDRA; Zimbabwe)
 • Melissa Kowara (XR Indonesia; Indonesia)
 • Minhaj ul Arifeen (Alliance for Urban Rights, EFO, Progressive Students Federation, Climate
 • Action Now; Pakistan)
 • Pervez Aly (FFF Pakistan; Pakistan)
 • Sinan Eden (Climáximo; Portugal)
 • Sumeyye Elis Yildizli (Polen Ekoloji; Turkey)
 • Tooba Syed (Women Democratic Front; Pakistan)