Cumhuriyet'ten Ali Can Polat'ın haberine göre daha önce hatıra parası olarak çıkarıldığı söylenen 5 TL’lik madeni para geçtiğimiz haftalarda kalıcı hale getirildi. Bu durum dikkatleri yeni kağıt banknotlara çevrildi.

Başkent Üniversitesi Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu en az 5 bin TL’lik banknot çıkarmak gerektiğini açıkladı.

500 TL için büyük hazırlıklar yapıldığını söyleyen Babuşcu, “Yazılı kural yok ama uluslararası standartlarda en büyük banknotun piyasadaki kullanım payı yüzde 50’yi aşarsa yeni banknot gerekiyor. Bizde 200 liranın payı yüzde 76 oldu. 2 yıldır yüzde 50’nin üstünde zaten. 2 yıl gecikti” dedi.

CHP'li Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Bakan Şimşek borçları silinen kişi sayısını açıkladı CHP'li Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Bakan Şimşek borçları silinen kişi sayısını açıkladı

Dolar bazında hesaplayınca 1000 TL’lik banknotun bile kaybı karşılayamayacağını vurgulayan Babuşcu, “Aslında 1000’lik bile yetmez. 200 liralık banknot çıktığında 131 dolar alınıyordu. Şu an bu doların karşılığı 4 bin 200 TL. Yani ancak 5 bin TL’lik banknot 2009’daki alım gücünü karşılar. Zaten bugün banknot basmaya kalksalar en az 6 ay sürer. O zamana kadar da 5 bin TL 131 dolar eder” diye konuştu.

Bankaların da değersiz banknotlardan rahatsız olduğunu belirten Babuşcu, bir ev için gereken paranın en az 5 milyon TL olduğunu, banka personelinin bütün günü para saymakla geçirdiğini söyledi.

Muhabir: Ziya Burak Erol