Haber Merkezi - Bloomberg'in haberine göre, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın yeni fabrikası için arayış içerisinde bulunan Elon Musk kararını verdi. Tesla'nın 2 milyar dolarlık fabrika yatırımı için Hindistan ile anlaşmaya varması bekleniyor.

Hindistan hükümetinin ocak ayında düzenlenecek olan Vibrant Gujarat Küresel Zirvesi'nde anlaşmanın açıklaması planlanıyor. Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin memleketi olan Gujarat, Maharashtra ve Tamil Nadu eyaletlerinin elektrikli araçlar ve ihracat için iyi kurulmuş ekosistemlere sahip olmaları nedeniyle değerlendirildiğini açıklandı. Tesla ülkedeki fabrika yatırımı için en az 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlarken, ülkeden otomobil parçası alımlarını 15 milyar dolara kadar çıkarabilecek. Haberde konuşan kaynaklardan biri, ABD'li otomobil üreticisinin maliyetleri düşürmek için bazı bataryaları Hindistan'da üretmeye çalışacağını da söyledi.

THY'den kasım ayında rekor yolcu sayısı THY'den kasım ayında rekor yolcu sayısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SpaceX'in ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk ile geçtiğimiz aylarda ABD'de bir araya gelmiş, Musk'a Tesla'nın 7'nci fabrikasını Türkiye'de kurması için çağrıda bulunmuştu.