Emin Antik Sanat Merkezi’nde resim ve heykel sergisi açıldı

Emin Antik Sanat Merkezi, Erzurum Üniversitesi akademisyenlerinin eserlerinden oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Erzurum Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Bulat ve Arş. Gör. Serap Bulat’ın heykelleri ile Prof. Dr. M. Emin Kayserili’nin resimlerinden oluşan sergi, Başkentlilerin beğenisine sunuldu. Sanat, siyaset ve yerel medya alanından isimlerin katıldığı sergi, suluboya resimlerin yanı sıra, sıra dışı heykelleriyle de dikkat çekiyor. Emin Antik Sanat Merkezi’nin kurucularından İbrahim Terzioğlu, sanatçıların tümünün Erzurum’dan geldiklerine işaret ederek, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı Erzurum Kongresi ile başlattığına dikkat çekti. Terzioğlu, “Erzurumlu sanatçılarımızın eserleriyle Ankara’da bir çıkarma yaptık” dedi

SULTAN YAVUZ/ANKARA – Ankara Kalesi’ndeki Atpazarı Sokak’ta yer alan Emin Antik Sanat Merkezi, açtığı resim ve heykel sergisini Başkentli sanatseverlerin beğenisine sundu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümünden Prof. Dr. Mustafa Bulat ve Arş. Gör. Serap Bulat’ın heykelleri ile aynı üniversitenin resim bölümünde görev yapan Prof. Dr. M. Emin Kayserili’nin resimlerinin yer aldığı sergiye, sanat, siyaset ve medya dünyasından isimler katıldı.
Emin Antik Sanat Merkezi’nin kurucularından İbrahim Terzioğlu, 24 Saat gazetesine yaptığı açıklamada, Emin Antik olarak her zaman olduğu gibi ülkenin geleceğine daha güzel değerler bırakmak amacıyla kültür, sanat ve bilime katkı sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Terzioğlu, “Erzurumlu sanatçılarımızın eserleriyle Ankara’da bir çıkarma yaptık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı Erzurum Kongresi ile alevlendirmişti, biz de o şevkle sanatçılarımızı Erzurum’dan buraya getirdik. Eserleri görülmeye değer… Resimleriyle Erzurum’daki doğayı anlatan Prof. Dr. M.Emin Kayserili, atık malzemeleri kullanarak heykel yapan Serap Bulat ve aynı zamanda arkeoloji eğitimi de alan ve geçmişten eserleri taş, metal ve bronz üzerine yorumlayan Prof. Dr. Mustafa Bulat, sanatsever dostlar için birer değer niteliğinde… Katılımdan memnunuz” dedi.
Prof. Dr. Mustafa Bulat kimdir?
Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Anasanat dalında akademisyen olan Prof. Dr. Mustafa Bulat, 1964 yılında Aksaray Sarıyahşi’de doğdu. 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olan Bulat, 1990 yılında aynı okulda yüksek lisansını tamamladı.
Sanatçı, 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Heykel Ana Sanat Dalınd Sanatta Yeterlilik derslerini özel öğrenci olarak aldı ve Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Heykel Ana Sanat Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1997 yılında Atatürk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı’nda “Hellen Roma Roma Dönemi Yontu ve Kopya Teknikleri” konulu tez ile doktora eğitimini tamamladı.
1998 yılında Atatürk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyeliği’ne atanan ve Heykel Bölüm Başkanı olan sanatçı, 1998-2002 yıllarında Atatürk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nü kurdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini başlattı. Temel Eğitimi Bölümü’nü kurdu ve başkanlığına atandı. Temel Eğitimi Bölümü, Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı Başkanı oldu.
2009’da Doçent, 2014 yılında Profesör olan Sanatçı, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor.
BRHD (Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği), AED Exlibris Derneği UNESCO AIAP A+a Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve GESAM, Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği üyesi olan sanatçı, 1986-2016 yılları arasında Ankara, Erzurum, Antalya, İstanbul, Hacıbektaş – Nevşehir, Konya, Malatya, İzmir, Trabzon, Adana, Kayseri, Sivas, Eskişehir, Elazığ, Lefkoşa – KKTC, Edirne, Adıyaman, Afyon, Düzce, Halfeti – Şanlıurfa, Güzelyurt – Aksaray, Erzincan, Selanik – Yunanistan ve Tiflis – Gürcistan’da çok sayıda karma sergiye katıldı.
1998-2004 yılları arasında sekiz yarışma sergisine katılan sanatçı, 1990 – 2016 yılları arasında Ankara, Erzurum, İstanbul ve Hindistan’da 18 kişisel sergi açtı. 1998 – 2014 yılları arasında Erzurum, Ankara, İstanbul, Malatya, Bayburt, Sapanca – Sakarya, Halfeti – Şanlıurfa, Akçakoca – Düzce, Adıyaman, Lefkoşa – KKTC, Edirne, Adana, Alanya – Antalya, Erciş – Van, Marmara Adası – Balıkesir ve Bodrum – Muğla’da 30 ulusal ve uluslararası heykel sempozyumu ve work-shop çalışmasında, 1993 – 2016 yılları arasında ise Erzurum, Yusufeli – Artvin, Sarıkamış – Kars ve Iğdır’da 13 ulusal kar ve heykel yarışması organizasyonuna yer aldı.
Araş. Gör. Serap Bulat kimdir?
Ankara, 1969 doğumlu olan Serap Bulat, 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 1996 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan sanatçı, 1999’da Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.
Erzurum, Malatya, Ankara, İstanbul, Afyon, Adıyaman, Lefkoşa – KKTC, Elazığ, Eskişehir, Sivas, Kayseri, Kars, İzmir, Trabzon, Adana, Antalya, Konya ve Hacıbektaş’ta 1996-2012 yılları arasında 55 karma sergiye katılan ve 6 kişisel sergi açan sanatçı, 1998-2012 yıllarında Ordu, Halfeti – Şanlıurfa, Akçakoca – Düzce, Erzurum, Adıyaman, Lefkoşa – KKTC, Bodrum Muğla ve Marmara Adası – Balıkesir’de 10 ulusal ve uluslararası heykel sempozyumunda yer aldı.
Erzurum’da 1998-2008 yılları arasında 6 ulusal karma heykel sempozyumuna katılan sanatçı, 1999 yılında Ankara Siyah – Beyaz Galerisi “1’inci Sanat Ödülü”nü aldı, 2000 yılında ise Atatürk Üniversitesi’nde “Var-Oluş” isimli performans gösterisini sundu.
Prof. Dr. M. Emin Kayserili kimdir?
Erzurum Hasankale’de 1962 yılında doğan ve ilköğrenimini Hasankale, orta öğrenimini ise Erzurum’da tamamlayan Kayserili, 1982-1983’te Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Resim-İş Öğretmenliği bölümünü kazandı. Sanatçı, 1987 yılında mezun oldu. 1988 yılında öğretmen olarak Gaziantep/Islahiye’ ye olarak atanan Kayserili, 1991 yılında buradan ayrılarak, Bursa Çalı İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik yaptı. 1992 yılında güzel sanatlar lisesine tayin oldu.
1996 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Bölümü’nde öğretim görevlisi sınavını kazandı. 1998-1999 yılında aynı okulun yüksek lisansına girerek, 2001 yılında tamamladı. 2009’da sanatta yeterlilik sınavını kazanan Kayserili, 2012 yılında sanatta yeterliliği tamamladı. 2016’da Yrd. Doç. 2016’da ise Doçentlik unvanı alan Kayserili, aynı okulda öğretim üyesi olarak görev yapıyor.