Erdoğan, Rusya ve Ukrayna’nın da aralarında olduğu beş ülkeye yeni büyükelçiler atadı
  • 24 Saat Gazetesi
  • Politika
  • Erdoğan, Rusya ve Ukrayna’nın da aralarında olduğu beş ülkeye yeni büyükelçiler atadı

Erdoğan, Rusya ve Ukrayna’nın da aralarında olduğu beş ülkeye yeni büyükelçiler atadı


2023-09-14 10:13:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Rusya, Ukrayna, Polonya, Fas ve Burundi'ye yeni büyükelçiler atandı. Karara göre, Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç, Moskova'da görev yapacak.

Erdoğan, Rusya ve Ukrayna’nın da aralarında olduğu beş ülkeye yeni büyükelçiler atadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete‘de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre beş ülkeye yeni büyükelçiler atandı.

Karara göre, Rusya Federasyonu Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Tanju Bilgiç, Ukrayna Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Mustafa Levent Bilgen, Polonya Cumhuriyeti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne; Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcısı Rauf Alp Denktaş, Fas Krallığı Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Mustafa İlker Kılıç ve Burundi Cumhuriyeti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Alp Işıklı atandı.

Türkiye’nin mevcut Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar Ocak 2019’dan bu yana mevcut misyonlarında görev yapıyordu. İkisi de Dışişleri kökenli olan büyükelçiler, Rusya’nın Ukrayna’yı topyekûn işgal girişimini başlattığı 24 Şubat 2022’de ve onu takip eden savaşta Türkiye’nin ülkelerdeki en üst düzey misyon temsilcileri olarak görev yaptı.

Moskova ve Kiev’e atanan yeni büyükelçiler, güven mektupları kabul edildikten sonra Türkiye’nin savaştaki iki ülke arasında hassas bir denge izlemeye çalıştığı dönemde göreve başlayacak. Türkiye, Batılı müttefiklerinin aksine Moskova ile de iletişim kanallarını açık tutarak savaş boyunca ve potansiyel müzakere sürecinde kolaylaştırıcı rol oynamayı hedefliyor. Şu anda Türkiye’nin bölgedeki gündeminde Rusya’nın 17 Temmuz’da katılımını durdurarak fiilen sona erdirdiği Tahıl Anlaşması’nı yeniden sağlamak var.

Bilgiç ve Bilgen’in görev geçmişi

Ankara, diplomasinin yoğun işlediği iki başkente tecrübeli iki diplomat atadı. Mevcut olarak Dışişleri Sözcüsü olan Tanju Bilgiç, 2011-2014 arasında yine Rusya’da St. Petersburg Başkonsolosu olarak görev yapmıştı.

Bilgiç, iki yıl Dışişleri Sözcülüğü yaptıktan sonra 2016’da Belgrad Büyükelçisi olarak atandı. Bilgiç, görev süresi dolduktan sonra merkeze döndü ve Nisan 2021 itibarıyla tekrar Bakanlık Sözcüsü oldu, Mart 2023 itibarıyla Bakanlık Enformasyon Genel Müdürü görevini de yürütmeye başladı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.