Fahiş fiyat tekrarında ceza iki katına çıkacak

Fahiş fiyat tekrarında ceza iki katına çıkacak


2023-03-20 00:48:396 okunma
Fahiş fiyat tekrarında ceza iki katına çıkacak
0

BEĞENDİM

İSTANBUL – Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu değerlendirmesi sonucu belirlenen fahiş fiyat ve stokçuluk uygulamalarının bir yıl içinde tekrarı halinde bir önceki cezanın iki katı tutarında idari para cezası uygulanacak. Buna göre, fahiş fiyat uygulamalarında her bir aykırılık için 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar; stokçuluk, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde ise her bir aykırılık için 100 bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası verilebilecek.
Olağanüstü hal (OHAL), afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlarda faaliyet gösterecek Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun çalışma esaslarına dair Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı.
Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle, idari para cezalarının verilmesini gerektiren aykırılığın bir takvim yılı içinde tekrarı hâlinde, her bir tekrar için bir önceki cezanın iki katı idari para cezası uygulanacağı hüküm altına alındı. Yönetmelikle yapılan diğer bir düzenlemeyle, idari para ceza tutarının belirlenmesi sürecinde ‘fiil’ olarak belirtilen hareketler ‘kabahat’ olarak değiştirildi. İdari para cezalarının uygulanmasında Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından ceza tutarı belirlenirken, işlenen kabahatin haksızlık içeriği, tekrarı ve sayısı, kabahat dolayısıyla elde edilen menfaatin ve neden olunan zararın büyüklüğü ile failin kusuru ve ekonomik durumu gibi hususlar dikkate alınacak.
Düzenlemeyle ayrıca, kurulun yapacağı değerlendirme sonucu verilecek idari para cezasına dayanak teşkil eden Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a yapılan atıfta değişiklik yapıldı. Buna göre, belirtilen yükümlülüklere aykırı hareket ettiği tespit edilen üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere verilecek idari para cezasının belirlenmesinde Perakende Ticaretin Düzenlemesi Hakkında Kanun’un 18’inci maddesinin (ı) fıkrası yerine (k) fıkrası esas alınacak. Bu fıkra uyarınca, fahiş fiyat uygulamalarında her bir aykırılık için 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar; stokçuluk, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde ise her bir aykırılık için 100 bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası verilebilecek.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.