Fresh Ankara 2. Çağdaş Sanat Sergisi ziyaretçilerini bekliyor

Fresh Ankara 2. Çağdaş Sanat Sergisi ziyaretçilerini bekliyor


2023-09-16 20:56:55

17-27 yaş arasındaki güzel sanatlar mezunları ve öğrencilerinin eserlerine alan açacak olan Fresh Ankara 2. Çağdaş Sanat Sergisi, Atatürk Kültür Merkezi'nde başlıyor. 16 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini bekleyen fuar hakkında Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, "Genç sanatçıları galerilerle bir araya getirmek istiyoruz" dedi.

Fresh Ankara 2. Çağdaş Sanat Sergisi ziyaretçilerini bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Deniz Ali Tatar

”Bugünün Gençleri Yarının Sanatçıları” konseptiyle bu yıl ikincisi düzenlenen “Fresh Ankara 2. Çağdaş Sanat Sergisi”, 16 Eylül’de başlıyor. 1 Ekim’e kadar sürecek olan fuar, 17-27 yaş aralığı içindeki genç sanatçıların eserlerini Ankara’da ziyaretçilere sunacak. Fuarda güzel sanatlar mezunları ve öğrencilerinin; resim, heykel, seramik ve görsel iletişim dallarından eserleri yer alacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında yer alacak olan Fresh Ankara, Atis Fuarcılık tarafından hazırlanarak Atatürk Kültür Merkezi’nde 16 Eylül itibariyle ziyaretçilerini bekliyor olacak. “Fresh Ankara 2. Çağdaş Sanat Sergisi” hakkında Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, 24 Saat’e sergi hakkında bilgi verdi.

“Genç sanatçı adaylarının sektöre tutunmalarını hedefliyoruz”

1995 yılından bu yana sanat fuarcılığı yaptıklarını söyleyen Bilgin Aygül, güzel sanatlar liseleriyle güzel bir sürecin başladığını ve yarattıkları eserlerle başarılı gençlerin yetişmeye başladığını gördüklerini söyledi. Bu heyecanla beraber ArtAnkara ve ArtContact’in yanına sadece gençlerin eserlerinin yer aldığı “Fresh Ankara” projesini başlattıklarını söyleyen Aygül: “Baktık ki güzel sanatlarda okuyan birçok genç, başka sektörlerde iş yapıyor. Sanat lüks bir iş olduğu için bir ekmek kaygısı var. İş adamları ve sanayiciler tarafından ülkemizdeki sanat desteklenmeli. Ülkemizde sanata ilgi duyan güçlü bir yapı da var. Biz de bu güçlü yapıyı daha geliştirmek adına, Fresh Ankara’yı oryaya çıkardık. Hiçbir ticari kaygısı olmadan, güzel sanatlar okullarında okuyan veya mezun olmuş genç arkadaşlarımıza yönelik bir proje ortaya çıkardık. Amacımız; genç sanatçı adaylarının sektöre tutunmaları, galerilerin gençleri tanıması, eserlerinin satılması ve koleksiyonerlere kendilerini tanıtılması üzerine oldu. Türkiye’de 130’un üzerinde Güzel Sanatlar Fakültesi ve 100 civarı da Güzel Sanatlar Lisesi var. Buralarla iş birliği yaparak öğrencilerin eserlerini bünyemize alıyoruz.” dedi.

“Genç sanatçıları, galeriler ve koleksiyonerlerle bir araya getirmeyi istiyoruz”

Fresh Ankara’nın geçen yıl ilk kez yapıldığını söyleyen Aygül: “Tarihi Ulus İlk Meclis İlkokulunu restore ettik ve temizlettik. Orada 150 civarında öğrencimizin eserlerini sergiledi. Bu yıl 200 sanatçıya ev sahipliği yapacağız. 67 şehirden ve KKTC’de, 545 sanatçıdan başvuru aldık. Ve 51 şehirden ve KKTC’den, 200 öğrencimizin 3’er tane eseri Fresh Ankara’da sergilenmeye hak kazandı. Projemizin küratörü Kıymet Giray, ‘Kendin ol’ mottosuyla katılımcıları motive etti. Uzun süredir kapalı olan Atatürk Kültür Merkezi’nde yapacağız bu yıl Fresh Ankara’yı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle oranın yeni halinin açılışını biz yapacağız. 1 Ekim’e kadar orası açık kalacak ve tamamen ücretsiz. Saat 10.00-19.00 arasında açık olacak” dedi. Sergide eseri bulunan öğrencileri Ankara’ya davet ettiklerini söyleyen Aygül: “Fresh Ankara’da eserleri sergilenecek öğrencilerin ve mezunların tüm masraflarını karşılıyoruz. Eserlerinin nakliyeleri de bize ait. Sanatçıların bilgilerinin yer aldığı 1000 tane de katalog oluşturup; koleksiyonerlere, müzelere ve galerilere gönderiyoruz. Etkinlik kapsamında sanatçıların galerilerle bir araya gelmeleri için toplantılar da organize ediyoruz. Aynı zamanda üniversite hocalarını davet edip workshoplar düzenliyoruz.” dedi.

“Sanat sektörünün önünün açılması için çabalıyoruz”

16 gün boyunca genç sanatçıların sanat hayatlarına kendi başlarına tutunmalarını hedeflediklerini söyleyen Aygül: “Galerilerle tanışmalarını ve yeni sergilerini oluşturmalarına bir alan açmak istiyoruz Fresh Ankara ile. Katılan sanatçılar için, Rusya Federasyonu ve bazı Avrupa ülkelerini de ekleyerek, o ülkelerdeki çağdaş sanat sergilerine katmak için çalışmalar yapacağız. 2024 yılı içerisinde, fuara katılmış arkadaşlarımız arasından seçilenler, sergilere katılacaklar. Masraflarını da yurtdışından çağıran fuarlar ve Atis Fuarcılık olarak biz üstleneceğiz. Sanatla olan organik bağımızdan dolayı ve ArtAnkara ile ArtContact ile gençlere destek olmayı hedeflediğimiz için, Fresh Ankara’nın da gelişmesini istiyoruz. Genç arkadaşlarımız da heyecanla yeni eserlerini üretiyorlar. Hem ülkemiz hem de sanat sektörünün önünün açılması için hep beraber çalışıyoruz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.