Gazeteci Gönültaş’ı tehdit eden cihatçılara takipsizlik kararı!

Gazeteci Gönültaş’ı tehdit eden cihatçılara takipsizlik kararı!


2023-09-17 00:17:35

Gazeteci Hale Gönültaş'ı, Kısa Dalga'da yayınlanan bir haber nedeniyle Tevhid Grubu adına tehdit ettiği iddiasıyla soruşturulan Kahraman İ. hakkında takipsizlik kararı verildi.

Gazeteci Gönültaş’ı tehdit eden cihatçılara takipsizlik kararı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Gazeteci Hale Gönültaş, 12 Mayıs 2022 tarihinde “IŞİD’li kadının bıçaklı videosu millet bahçesinde çekilmiş” başlıklı haberini yayınladıktan sonra tehdit telefonları almaya başladı.

Haber, İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele (TEM) ekipleri tarafından gözaltına alınan bir IŞİD’li kadının ifadesine dayandırılmıştı. İfadesine göre “elindeki bıçakla şeriata karşı çıkanları ölümle tehdit ettiği” görüntülerin İstanbul Başakşehir Millet Parkı’nda çekildiğini söylüyordu. IŞİD’li kadın ayrıca Halis Bayancuk ve Tevhid Grubu ile bağlantısı olduğunu belirtmişti.

Haberin yayınlanmasının ardından Gazeteci Hale Gönültaş tehdit edildi. Tehdit eden kişi, haberin Halis Bayancuk davasını olumsuz etkilediğini ve haberin kaldırılmazsa bunun sonuçlarının olacağını söyledi. Gönültaş, aynı “Tevhid Grubu işletme hesabı” olarak geçen numaradan da tehdit edildi.

“Bayancuk davasını etkiliyorsun”

Gönültaş’ı bu numaradan arayan başka bir kişi, Halis Bayancuk ile aynı koğuşta kaldığını ve haberin Bayancuk’un cezaevinde kalma sürecini uzatacağını söyleyerek tehdit etti.

Tevhid Grubu üyeleri daha sonra tehditlerini sosyal medyada da sürdürdü. Bu tehditlerin ardından Gönültaş, suç duyurusunda bulundu ve tehdit içeren telefon görüşmeleri ve sosyal medya mesajlarını savcılığa teslim etti.

Gönültaş’a yönelik tehditler, kamuoyunun da dikkatini çekti ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Gönültaş’a destek verdi.

Ancak, savcılık Gönültaş’ın 2022 tarihli suç duyurusunu bir yıl sonra, 13 Haziran 2023 tarihinde sadece iki satırlık bir takipsizlik kararıyla sonuçlandırdı.

“İşletme hesabından tehdit”

Savcılık, Kahraman İ. adındaki kişinin ifadesinde “Bu telefon hattından şu an haberdar oldum. Kesinlikle bu telefon hattını kullanmadım. Bu hattı kendi adıma çıkartıp başka birisinin kullanması için verdiğimi de hatırlamıyorum” dediği için bu kişi hakkında da takipsizlik kararı verdi. Ayrıca, savcılık Tevhid Dergisi WhatsApp hesabının “işletme hesabı” olarak kullanılmasını dikkate alarak herhangi bir işlem yapmadı.

Bu süreçte, Gönültaş’ı tehdit eden 0 535 766 xx xx numaralı hattın sahibi Kahraman İ. hakkında soruşturma açıldığı, ancak diğer tehditlerle ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı ortaya çıktı.

“Delil yok”

Savcılık, Gönültaş’ın telefonla aradığı kişi hakkında tarif vermesine ve sosyal medya mesajlarını sunmasına rağmen sadece tek kişiyi şüpheli olarak belirledi ve kamu davası açılabilmesi için yeterli delil olmadığını ifade etti. Savcılık, diğer tehditlere ise herhangi bir işlem yapmadı. Twitter’daki Bayancuk övgülerine ve onlarca mesaja rağmen “delil yok” denildi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.