Gaziantep’te yabancı turistlerin mozaik ilgisi

Gaziantep’te yabancı turistlerin mozaik ilgisi


2023-09-19 01:15:32

Gaziantep’e gelen yabancı turistler, yaklaşık 2 bin yıllık mozaik sanatının inceliklerini atölyede öğreniyor.

Gaziantep’te yabancı turistlerin mozaik ilgisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Jiyan Erkılıç / GAZİANTEP
Mozaik sanatı ve müzesinin yanı sıra atölyesi ile yabancı turistlerin ilgisini çeken Gaziantep bu anlamda da bir turizm noktası haline geldi. Jale Tekinalp Yücel Kültür ve Sanat Merkezi’nde mozaik sanatını öğrenen yabancı turistler, ortaya çıkardıkları eserleri de hatıra olarak yanlarında götürebiliyor.
Birbirinden farklı renklerdeki küçük boyutlu taş, cam veya pişmiş toprak parçalarının bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan tasvir sanatı mozaik, Jale Tekinalp Yücel Kültür ve Sanat Merkezi’nde birçok yabancı sanatseverin ilgisini çekiyor.
Ukraynalı Kateryna Kloçko, yeni deneyimler edinmek için Gaziantep’i ziyaret ettiğini söyleyerek mozaik atölyesini çok sevdiğini belirtti. Kloçko, “Mozaik atölyelerini seviyorum. Taşlar ile çalışmayı ve onları bir resme dönüştürmeyi çok ilgi çekici buluyorum. Ukrayna’da böyle atölyeler yok. Böyle bir etkinlik içinde bulunmak benim için çok rahatlatıcı” dedi.
Ukrayna’dan gelen bir diğer turist Christina Faradzheva ise kent merkezindeki mozaik atölyesi için burada bulunduğunu ifade ederek, “Mozaiği gerçekten çok seviyorum. Çünkü çok eskilerden kalma bir şey ve fetih dönemlerinin atmosferini hissettiriyor ve ben de bunun bir parçasıymışım gibi hissediyorum. İki ay daha buradayım. Çok güzel bir tecrübe. Eve dönüşte arkadaşlarıma buradaki atölye çalışmalarını görmeleri için Gaziantep’e gelmelerini önereceğim” ifadelerini kullandı.
Hollandalı turist Tirza Vander Linden de Gaziantep’teki gezi sırasında merkezi keşfettiğini söyleyerek, “Mozaiği merak ettiğim için buradayım. Merkezin duvarındaki işlemeleri gördüğümde çok ilgimi çekti. Farklılıkları seviyorum. Buradaki atölye çalışması güzel ve eğlenceli bir deneyimle ziyaretçileri bir araya getiriyor. Bu kadarını beklemiyordum” diye konuştu.
“Sadece gastronomisi ile değil mozaik sanatı ile de anacaklar”
Jale Tekinalp Yücel Kültür ve Sanat Merkezi Koordinatörü ve aynı zamanda mozaik sanatçısı olan Gülçin Sökücü, Gaziantep’in yalnızca gastronomi kenti değil yanı sıra bir sanat ve tarih kenti olduğunu vurguladı. Sökücü, “50 yabancı turisti atölyemizde ağırladık. Aralarında Almanya, İspanya, İtalya, Gürcistan, Hollanda ve Azerbaycan’ın da bulunduğu ülkelerden gelen misafirlerimiz, düzenlediğimiz workshop ile mozaik sanatını deneyimlediler. Biz mozaik sanatını öğretirken aynı zamanda başka bir pencereden Gaziantep’i de anlatıyoruz. Gaziantep’i sadece gastronomisi ile değil mozaik sanatı ile de anacaklar. Çünkü Gaziantep aynı zamanda bir mozaik kenti” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.