Geleneksel Ankara ezgileri Ankara Konağı’nda yankılandı

Geleneksel Ankara ezgileri Ankara Konağı’nda yankılandı


2023-09-14 01:30:24
Geleneksel Ankara ezgileri Ankara Konağı’nda yankılandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cemre Polat

Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özaslan
ve Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülend Yahnici

ANKARA – Başkentin en eski kuruluşlarından Ankara Kulübü Derneği ve Gazeteciler Cemiyeti, Ankara Konağı’nda düzenlenen etkinlikle bir araya geldi. Ankara halk müziklerinin giderek yozlaşmasının önüne geçmek ve konuya dair farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, “Geleneksel Ankara Ezgileri-Seymen Tezenelerinden Bacıeren Oyunlarına” albümü tanıtıldı. Ankara Kulübü Derneği saz ekibinin orijinal Ankara türkülerini seslendirdiği programda, seğmenler de dans gösterileriyle saza eşlik etti.
Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan, Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülend Yahnici ve Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı’nın konuşma yaptığı etkinliğe çok sayıda dernek üyesinin yanı sıra Gazeteciler Cemiyeti Mali Sekreteri Ali Topçu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Oruç, Güray Soysal ve Önder Sürenkök; Onur Kurulu Üyesi Abdi Pehlivan, Denetim Kurulu Üyeleri Doğan Bulgun, Faysal Geyik ve Mustafa Salihoğlu ile Basın Meclisi Üyeleri Ahmet Ertüm ve Tansu Polatkan katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ankara Kulübü Dernek Başkanı Dr. Metin Özaslan, derneğin her hafta düzenli şekilde gerçekleştirdiği ferfene etkinlikleri hakkında bilgi verdi. “Ferfeneler kültürlerarası bir iletişim aracıdır” diyen Özaslan, “Ferfeneler bizim geleneksel toplantılarımız. Her çarşamba öğleden sonra düzenli olarak burada, Ankara Konağı’nda gerçekleştirdiğimiz bir etkinlik. En önemli özelliği ise sazı ve sözü mikrofonla değil akustik olarak dinleme imkanımızın olması” diye konuştu.
Özaslan, “Ankara Seğmen oyunlarının doğru versiyonlarını derledik”
Ankara halk müziğinin yıllar içinde değiştirilerek başka bir türe evrildiğini ifade eden Başkan, Seğmen oyunlarının doğru versiyonlarıyla bir albüm hazırladıklarını söyledi. Özaslan, “Ankara’nın müzik değeri son dönemlerde dejenerasyon ile büyük bir darbe aldı. Kültür Bakanlığı’mızın da desteklediği Ankara Seğmen Oyunlarının doğru versiyonlarıyla 4 CD’den oluşan bir albüm oluşturduk. Bunu, 16 Ekim Cumartesi günü Nazım Hikmet Kültür Kongre Merkezi’nde sergileyeceğiz” dedi.
“13 Ekim Cuma günü senfonik Ankara türküleri dinleyeceğiz”
Ankara’nın başkent oluşunun 100’üncü yılını çeşitli organizasyonlarla kutlayacaklarını duyuran Özaslan, “100’üncü yıl şerefine büyük kutlamalar yapacağız. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile 13 Ekim Cuma günü Ankara türkülerini senfonik halde sergileyeceğiz. Kale’deki bayrak, onu çeken seğmenlerdir. Bu yıl, o bayrağı 100’üncü defa çekeceğiz ve en manidar bayrak törenlerinden biri olacak” diye konuştu.
“Gazeteciler Cemiyeti Ankara basını için büyük bir şans”
Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan, “Gazeteciler Cemiyeti Ankara basını için büyük bir şans. Ankara, basında gücünü kaybederse ülkemiz de demokraside zemin kaybeder. Ankara’nın gücü demokrasinin gücüdür. Mesleğini iyi yapan gazetecilerin birçoğunun Ankara kökenli olduğunu biliyoruz” dedi.
Yahnici, “Çok eski iki Ankara kuruluşunu buluşturduk”
1932 yılında kurulan Ankara Kulübü Derneği ve 1946 yılında kurulan Gazeteciler Cemiyeti’nin bir araya gelmesiyle Ankara’nın iki köklü kuruluşunu buluşturduklarını söyleyen Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülend Yahnici ise konuşmasında, “Ankaralılığa gönül verdik ve bunun tabii neticesi olarak Ankara Kulübü Derneği’ni her daim evimiz olarak gördük.
Gazeteciler Cemiyeti, Ankara Kulübü Derneği gibi Ankara’nın en köklü kuruluşlarından biri. Burada çok eski iki Ankara sivil toplum kuruluşunu buluşturmuş olduk. Sonraki programlarda da bir araya gelmeyi ümit ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Kıratlı, “Ankara, sonsuza kadar başkent olarak kalacak”
Ankara’nın Türkiye için önemine vurgu yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Ankara Kulübü Derneği ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ve Cemiyet’in bu tür organizasyonları her zaman desteklediğini söyledi.
Kıratlı, “Bu güzel havayı teneffüs etmek bizim için gurur verici. Cumhuriyetimizin kuruluşunun ve Ankara’nın başkent oluşunun 100’üncü yılında bir arada olmanın mutluluğunu duyuyorum. Ankara, ülkemizin hem mazisi hem de geleceğidir, sonsuza kadar başkent olarak kalacaktır. Gazeteciler Cemiyeti olarak daima bu tür etkinliklerin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.