Hadi borç bulup ev alalım…

Hadi borç bulup ev alalım…


2022-09-21 00:42:12
Hadi borç bulup ev alalım…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürhan Altınkanat  / ANKARA – Geçtiğimiz hafta sürekli gündemde olan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi bu hafta da gündemdeki yerini korumaya devam etti. Ev sahibi olmayan herkes ev alma hayali, mücadelesi içine girdi. Ama biraz detaylı hesap ve araştırma yaptığında bunun günümüz hayat koşullarında pekte mümkün olmadığını anladı. Bu projenin asıl çıkış sebebi dar gelirli ve şimdiye kadar hiç ev sahibi olmamış vatandaşı cüzi taksitlerle ev sahibi yapmak diye düşünmüştük. Yapılan sunumlar da bunları doğrular nitelikteydi. Fakat işin detayına inildiğinde ve sonrasında yetkililerin yaptığı birbirinden farklı açıklamalar kafaları iyice karıştırdı.
BORÇ ALMAYA UTANIYORSAN ARSA AL…
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum televizyonda katıldığı programlarda proje ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalar halkı aydınlatma adına yapılmış olsa bile, insanların kafasını daha fazla karıştırdı. Sayın bakan şu ifadeleri kullandı ‘’ Sizlerde takdir edersiniz ki ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız ilave ek kazanç sağlamak için daha çok çalışarak, biraz dişini sıkarak, eşinden dostundan borç alarak ek mesai yaparak bu bedeli ödeyebilirler. Gerçekten ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar su satar, simit satar borcunu öder. Aylık ödenecek taksiler yıllık enflasyona göre yapılacak fakat bu bizim için üst limit olacak o oranda yapmayabiliriz. Ev almaya gücü yetmeyenler arsa alsın ev yapsın. Aldıkları arsaya ev yapma imkânı olmayanlar kat karşılığı müteahhitte versin’’ dedi. Sayın Bakan bu açıklamaları yaptığı esnada TOKİ başkanından da bir açıklama geldi ve en ucuz konutta yaklaşık 100 bin tl fiyat artışı oldu.
Bu konutlar ev sahibi olamamış dar gelirli vatandaşlar için yapılmıyor muydu? 240 ay vadeli ve ilk ödemeleri 2.280 tl olan bu konutlar enflasyon zamları ile 20 yıl sonra ne kadar olacak? Böyle açıklamalar yapılırken, enflasyon bu durumdayken ev veya arsa almak gerçekten çok büyük cesaret ister gibi gözüküyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.