İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hafta başı kullanıma sunulan İETT'ye bağlı yeni minibüslerle ilgili soruları yanıtladı. Ada halkının bir kısmı tarafından estetik olmayan görüntüsü ve büyük boyutları nedeniyle tepki çeken minibüslere ilişkin İBB, yeni araçların özelliklerini, değişimin nedenlerini ve Adalar'da toplu ulaşımın zorunluluğunun anlatıldığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada önceden kullanılan araçların tescil sürelerinin dolduğu belirtilerek yeni araçların güvenli ve rahat bir ulaşım sağladığına yer verildi.

İBB'den yapılan açıklamada şu soruların yanıtı verildi:

Faytonlar ne zaman kaldırıldı?

Atlı faytonlarla yapılan toplu taşıma hizmeti, çevreye yaydığı kirlilik, çok yüksek ve standart olmayan ücretle taşımacılık yapılması, atlara uygulanan şiddet ve kötü muamele sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 16 Ocak 2020 tarihli kararı ile iptal edildi.

Önceden kullanılan araçların özellikleri ne idi?

UKOME’nin 6 Şubat 2020 tarihli kararına istinaden İETT, Adalar İlçesi’nde tüm Ada halkının toplu ulaşım hizmetinin sağlanması amacıyla 40 adet 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araç ile toplu taşıma faaliyetlerini sürdürdü.

Yeni araçlara neden geçildi?

Mevcut 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araçların UKOME tarafından verilen kullanım izin süresi 30 Nisan 2024 tarihinde sona erdi. Bu nedenle yine elektrikli, sessiz ve çevreci olan ancak ilgili mevzuat gereği M sınıfı ve tescilli olması gereken araçlar hizmete alındı .

Araçların markası ne?

İETT tarafından, Adalar’a özel olarak üretilmesi istenen yeni elektrikli araçlar için açılan ihalelere ulusal ve uluslararası araç üreticilerinin katılım sağlamaması sebebiyle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında ASELSAN ve KARSAN’ın ortak üretimi olan lisanslı, elektrikli, güvenlik donanımlarına sahip araçlar alındı.

Araçların özellikleri neler? 

Hizmete alınan yeni, M sınıfı lisanslı araçlar;

- Sıfır emisyonlu,

- ⁠% 100 elektrikli,

- ⁠Engelli erişimine uygun,

- ⁠Sessiz,

- Tek şarj ile 150 km menzile sahip olan ve ilave şarja ihtiyaç duymadan Büyükada’da 21 tur hizmet verebilen,

- 12 kişilik oturma kapasitesine sahip,

- ⁠Yeni nesil güvenli ulaşım sistemlerine sahip araçlardır.

Araçlar farklı ülkelerde de kullanılıyor?

Bakan Kurum: Şanlıurfa'da 25-30 bin konutluk uydu kent planlıyoruz Bakan Kurum: Şanlıurfa'da 25-30 bin konutluk uydu kent planlıyoruz

Adalar İlçesi’nde hizmete başlayan araçlar; Fransa, Almanya, İtalya, İsviçre, Polonya, Hırvatistan, Japonya, Portekiz, Romanya, İspanya, ABD ve Kanada’da kullanılıyor.

Adalar halkının isteği ne?

Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’dan oluşan Adalar İlçesi’ndeki nüfusun büyük bir bölümü, faytonların kaldırılmasından ve toplu ulaşımın İBB ve İETT tarafından 2020 yılından bu yana tamamen net, programlı ve ekonomik olarak sağlanmasından memnun olduğunu ifade ediyor.

Ancak Ada halkının bir kısmı ise Adalar İlçesi’nde toplu taşıma faaliyetinin olmaması gerektiğini, Adalar’da ulaşımın yürüme ile sağlanabileceğini savunuyor. Bir kısmı ise kullanım izin süresi dolan tescilsiz elektrikli araçların devam etmesini, yeni gelen tescilli, güvenli ve elektrikli araçların boyutunun daha büyük olduğu gerekçesiyle yeni araçları istemediğini ifade ediyor.

Sadece yaya ulaşımı mümkün mü?

16 km2 alana sahip olan Adalar İlçesinde, yaz ve kış gibi yılın farklı mevsimlerinde ulaşım tamamen yaya olarak sağlanamayacağı gibi resmi tatil günlerinde ve hafta sonlarında nüfusu 60 bini aşan Adalar’a gelen turistlerin de ulaşımının sağlanması gerekiyor. Adalar İlçesi’nde toplu ulaşım hizmetinin verilmemesi, yasal olarak mümkün olmadığı gibi Adalar’da yaşayan farklı yaş ve farklı sağlık durumdaki insanların hastane - okul – mezarlık – sahil gibi istedikleri yere ulaşımlarının sağlanabilmesi açısından bir zaruriyet.

Adalar'daki toplu ulaşımdan kâr elde ediliyor mu?

İETT Adalar’da, İstanbul’un diğer tüm ilçelerinde olduğu gibi toplu ulaşımı bir kamu görevi olarak yürütüyor. İETT’nin gelirlerinin, giderlerini karşılama oranı sadece %35 seviyesinde. Toplu ulaşım maliyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sübvanse ediliyor.

Muhabir: Ziya Burak Erol