IKBY Başbakanı Barzani Biden’a mektup gönderdi: “Ekonomik ve siyasi kan kaybediyoruz”
  • 24 Saat Gazetesi
  • Dünya
  • IKBY Başbakanı Barzani Biden’a mektup gönderdi: “Ekonomik ve siyasi kan kaybediyoruz”

IKBY Başbakanı Barzani Biden’a mektup gönderdi: “Ekonomik ve siyasi kan kaybediyoruz”


2023-09-13 11:52:53

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Irak/Bağdat merkezi hükümeti ile derinleşen krize müdahale etmesi için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'a mektup yazdı.

IKBY Başbakanı Barzani Biden’a mektup gönderdi: “Ekonomik ve siyasi kan kaybediyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Irak/Bağdat merkezi hükümeti ile derinleşen krize müdahale etmesi için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’a bir mektup yazdı ve kriz denetim altına alınmazsa IKBY’nin varlık olarak çökebileceği endişesini dile getirdi.

Al-Monitor’dan Amberin Zaman’ın aktardığına göre, 3 Eylül tarihli ve geçen pazar günü Beyaz Saray’a iletilen mektupta Barzani, Biden’a hitaben, “Şimdi tarihimizin başka bir kritik noktasında size yazıyorum, bu noktayı aşmakta zorluk yaşayabileceğimizden korkuyorum. Ekonomik ve siyasi olarak kan kaybediyoruz. Başbakan olarak görev süremde ilk defa, bize karşı bu onursuz kampanyanın, ABD’nin 2003’te desteklediği ve o zamandan beri desteklemeye devam ettiği Federal Irak modelinin çökmesine neden olabileceği konusunda ciddi endişeler taşıyorum” dedi.

“Bağdat’a karşı önemli bir koz elinde”

“Washington’ın Bağdat üzerinde önemli bir nüfuzu olduğuna inanıyoruz,” diyen Barzani, “Yönetiminizin Bağdat’a karşı önemli bir kozu elinde tuttuğuna inanıyoruz” diye ekledi.

Yardım talebi, Erbil ile Bağdat arasındaki bütçe tahsisleri, petrol satışları ve her iki tarafın da üzerinde hak iddia ettiği bölgeler üzerinde artan gerilimlerin ortasında geldi.

Barzani, anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olmak için daha fazla ABD müdahalesi çağrısını pazartesi günü Erbil’de Irak Büyükelçisi Alina Romanowski ile gerçekleştirdiği bir toplantıda yineledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, mektup hakkında yorum yapmayı reddetti. Arka planda konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi ise “Özel diplomatik temaslar hakkında yorum yapmıyoruz” dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.