İmamoğlu yeniden yargılanacak! Beraat kararı bozuldu

İmamoğlu yeniden yargılanacak! Beraat kararı bozuldu


2023-09-16 22:26:48

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya ‘hakaret’ iddiasıyla ilgili yargılandığı davada verilen beraat kararı itiraz üzerine bozuldu. İmamoğlu 15 Aralık’ta yeniden hakim karşısına çıkacak.

İmamoğlu yeniden yargılanacak! Beraat kararı bozuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 3. Etap Açılışı Programı’nda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı konuşmada, Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı’ya hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılmıştı. “Kamu görevlisine alenen hakaret” iddiasıyla yargılanan İmamoğlu’nun davasında karar 12 Eylül’de çıktı.

Haber Merkezi – Basit yargılama usulü ile dosya üzerinden yapılan yargılamada İmamoğlu beraat etti. Beraat kararının ardından Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın avukatı karara itiraz etti. Talebi kabul eden mahkeme, 15 Aralık 2023 tarihine duruşma günü verdi.

İtiraz dilekçesinde Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın olay günü kürsüde yaptığı konuşmanın yarım kaldığı ve aracına giderken yuhalandığı kaydedildi. Yuhulanmasının onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek eylemler olduğu belirtilen dilekçede, “Sanık Ekrem İmamoğlu kürsüde müvekkil hakkında ‘O arkadaş burayı germeye gelmiş, nezaketsiz provokasyonlarına devam ediyor, kötü söz sahibine aittir, Allah’tan korkun, üç buçuk sene ulan üç ayını bizden siz çaldınız, bir buçuk senesi pandemi, cebimizdeki paraları da çaldınız, yüzde ellisini çaldınız’ şeklinde beyanlarda bulunmuştur” denildi.

“Beklenilmeyen davranış ve söylemlere maruz kalmıştır”

Şadi Yazıcı’nın, programa davet ile katıldığı ve kendisine verilen süre içinde konuşmak istediği ifade edildi. Konuşma süresince kimseyi zan altında bırakabilecek söylemlerde bulunmadığı ifade edilen dilekçede, “Ancak müvekkil programın devamında beklenilmeyen davranış ve söylemlere maruz kalmıştır” ifadeleri yer aldı.

İtiraz kabul edildi

Dilekçede İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gerçekleştirdiği eylem ve fiillerde ‘hakaret’ suçunun oluştuğu ve yargılamanın duruşma açılarak yapılması talep edildi. Talebi kabul eden mahkeme, 15 Aralık 2023 tarihine duruşma günü verdi.

Siyasi yasak isteniyor

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede “Kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve siyasi yasak isteniyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.