TÜBA Başkanı Şeker, Çanakkale'de konuştu TÜBA Başkanı Şeker, Çanakkale'de konuştu

Apple'ın yeni güncellemesi iOS 18'in, iPhone'un eski telefonlarından  XS, XR gibi modellerde de yer alacağı belirtilmişti. Yeni güncellemeye geri sayım sürerken, bu yıl Apple Intelligence olarak adlandırılan yapay zeka özelliklerinin, sadece iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max’e geleceği açıklanmıştı. Donanım Haber’in aktardığı habere göre; yeni iPhone’a geçmeyenler için de iOS 18 güncellemesi güzel yenilikler getiriyor.

Buna göre Apple, iOS 18 güncellemesiyle ana ekrandaki uygulamaları duvar kağının daha fazla öne çıkacak şekilde düzenlemeye izin verecek. Uygulama simgeleri artık ekranın yanlarına yaslanmıyor, ortalarına de çekip düzeni daha fazla kişiselleştirebilebilecek. Ayrıca uygulama simgeleri için yeni karanlık modu açabiliyor, farklı renklerde ayarlayabiliyor ve hatta minimalist görünüm için uygulama adları gizlenebilecek. Mesajlaşmak için iMessage’ı kullananlar için iOS 18 ilgi çekici yenilikler getiriyor. Mesajları dilediğiniz bir vakitte gönderilecek şekilde ayarlanabilecek. Mesajınızı altı çizili, üstü çizili gibi yeni formatlarla birlikte yeni animasyon efektleriyle süsleyenebilecek. Mesajlara herhangi bir emojiyle tepki verebiliyorsunuz. iOS 18 ile Mesajlar uygulaması, RCS desteği de getiriyor.

Ios 18-1

iOS 18 ile Denetim Merkezi’ndeki özelleştirme sınırlaması kalkıyor. Doğrudan Kontrol Merkezi ekranından artık daha fazla işlev ekleyebiliyor, araç takımlarının boyutlarını ayarlayabiliyor, Denetim Merkezi’ni birden fazla sayfa haline getirilebilecek. Kilit ekranındaki Denetim Merkezi widget’larını değişebiliyor olacak. 

Ayrıca Fotoğraflar, Mesajlar, Bankacılık ve diğer hassas bilgiler içeren uygulamaların gizlenmesi de yeni güncelleme sayesinde olabilecek. Uygulama açılışlarına Face ID veya şifreyle koruma ekleyebilecek ve ayrıca istenen başka uygulamalar da gizlenebilecek. Gizlenen uygulamalar uygulama arşivindeki gizli klasörüne ekleniyor ve Face ID ile doğrulama işlemi yapmadan içerik görünemeyecek. 

Beta geliştiriciler için yayınlanan iOS 18'in  herkes açık (public) beta sürümün Temmuz ayı içinde, final sürümünün de eylül ayında yayınlanacağı belirtiliyor.

Editör: Deniz Ali Tatar