İstifası istenen eski başdanışman Akarca: Cumhurbaşkanımız da çok genç değil

İstifası istenen eski başdanışman Akarca: Cumhurbaşkanımız da çok genç değil


2023-09-18 19:21:06
İstifası istenen eski başdanışman Akarca: Cumhurbaşkanımız da çok genç değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, çoğunluğu 65 yaş üstünde olan isimleri arayan Kıratlı’nın, telefonda, “Yaşınız gereği istifa edebilirsiniz” dediği iddia edildi.

Yenilenme gerekçesi sunuldu
Erdoğan’ın isminin gizli tutulmasını isteyen başdanışmanlarından biri, “Ortalıkta 15 kişilik bir liste dolaşıyor. Ancak yanlışlıklar var o listede. Görevden alınan bazı isimler artık çok yaşlıydı ve uzun süredir bu görevdeydiler. Bir oy düşüşü söz konusu. Taze bir kana ihtiyaç vardı ve bu hamle gerekliydi. Dahası, Cumhurbaşkanımız bu isimlerden aktif bir danışmanlık hizmeti alamadı” dedi.

Tasarruf öne sürüldü
“Görevden alınan isimlerin bazıları yeni görevlere getirilecek” diyen başdanışman, “Mesela istifa ettirilen Ayşenur Bahçekapılı, Turkcell Yönetim Kurulu üyesi yapıldı. Bazı isimler ise Kurultay sürecinde yeni görevlere getirilecek. Tüm bunların yanı sıra Külliye, tasarruf tedbirleri uyguluyor. Bu isimlerin istifa ettirilmesinin bir diğer nedeni de tasarruf” diye konuştu.

“Kibarca söylendi ama beklemiyorduk”
Görevden alındığı kesinleşen başdanışmanlar arasından yer alan eski gazeteci Mehmet Akarca da, “Daha önceden istifa etmemize izin verilmiyordu. Öyle istifa etmek kolay mı? Sadece 60 yaş ve üzerindekilere istifa etmesi için imkan tanındı. Telefonla arandık. Kibarca söylendi. Ancak beklemiyorduk” dedi. Akarca, görevine son verilen bazı isimleri hiç tanımadığını söyleyerek, “Kimler gitti, kimler kaldı bilmiyorum. Bazı danışmanları hiç tanımıyorum bile. Şuayıp Birinci mesela… Kim bu, bilmiyorum” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımız çok genç değil”
“‘İstifaya zorlanan isimler yaşlı isimler. Bir yenilenmeye, taze bir kana ihtiyaç vardı’ deniyor. Sizce de öyle mi?” sorusuna Akarca, “Sayın Cumhurbaşkanımız çok genç değil. Kendisi çok genç olsaydı bize ‘yaşlandı’ diyebilirlerdi. Kendisi devleti idare ediyor. Ama belki de onu düşünüyorlardır. Kan lazımsa kan bulunur. Memlekette kan bol. Ben kimsenin adamı değildim. 65 yaşından sonra genel müdürlük yaptırdılar bana. Cumhurbaşkanımız herkesi tanır, kimin ne olduğu bilir” ifadelerini kullandı.

“Makul bir maaş alıyorduk”
“Tasarruf için sizlerin istifa etmesi istendiği iddiası var. Sizce de tasarruf mu mesele?” sorusuna ise Akarca, “Hayır hayır. Yüksel bir maaş ödenmiyordu. Mesele para değil. Makul bir maaş alıyorduk. Emekli maaşımın altında bir miktar alıyordum. Bizler para pul için çalışmıyorduk. Parayla ölçülecek bir iş değildi. Ancak şunu bilinmenizi isterim. Başdanışmanlık görevimiz son buldu. Ama başka kurullardaki görevlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Görevden alındığı kesin olan isimler arasında hazırladığı bitkisel ilaçlarla tanınan Türkiye’nin yakından tanıdığı İbrahim Saraçoğlu, 2017- 2020 tarihleri arasında Muğla Valiliği görevlerinde bulunan ve 2020 yılında Cumhurbaşkanının imzaladığı kararla görevinden alınan Esengül Civelek de yer alıyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.