İYİ Parti’li Ataş:153 bin 400 öğrenci okula gidemedi

HABER MERKEZİ- İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, eğitimde yaşanan sorunları gündeme taşıdı. Pandemiye yönelik okullarda gerekli şartlarının sağlanamamasından okullardaki yardımcı personel eksikliğine, ataması yapılmayan öğretmenlerden uzaktan eğitim sıkıntısı yaşayan öğrencilere kadar dikkat çeken konuları gündeme taşıyan Ataş, Milli Eğitim Bakanına da sorular yönelterek, cevap istedi. Pandemi şartlarına uygun gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmayışı nedeniyle karantinadaki sınıf sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Ataş, yapılan bir araştırmaya dikkat çekerek, okulların ilk 4 haftasında 153 bin 400 öğrencinin salgından dolayı okula gidemediğini söyledi.
OKULLARDA GEREKLİ ŞARTLAR SAĞLANAMADI
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’in yeni dönem çalışmalarının başlamasıyla birlikte vatandaşların sorunlarını Meclis gündemine taşımaya devam ediyor. Ataş, bu kez de eğitimde yaşanan sıkıntılara değindi. Pandemi döneminde okullarda gerekli şartların sağlanamadığını ve bunun yanında temizlik, güvenlik gibi personellerin de halen temin edilemediğini ifade eden Ataş, “Pandemi şartlarına uygun gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmayışı karantinadaki sınıf sayısını hızlı bir şekilde arttırıyor” dedi. Ataş, yapılan araştırmaya göre okulların ilk 4 haftasında 153 bin 400 öğrencinin salgından dolayı okula gidemediğini söyledi.
OKULLARIMIZDA VAKA SAYISI HIZLI BİR ŞEKİLDE ARTIYOR
Pandemi koşulları devam ederken okullarda yüz yüze eğitim ve öğretim dönemi başladığını hatırlatan Milletvekili Dursun Ataş, “Yapılan araştırmalarda ve sendikalardan gelen haberlerde okullarda pandemi koşullarına uygun hijyenik şartların sağlanmadığı ve yeterli sayıda temizlik personelinin bulmadığı belirtilmektedir. Okullarımızda vaka sayısı hızlı bir şekilde artıyor. İstanbul’da 500, Ankara’da 200, İzmir’de de 150’nin üzerinde okulda karantina var. Bursa’da resmi rakamla 145 derslik karantinaya alındı. Türkiye genelinde binlerce sınıf karantinada olduğu için öğrenciler evlerine gönderiliyor. Öğrenci Veli Derneği’nin araştırmasına göre, okulların ilk 4 haftasında 153 bin 400 öğrenci salgından okula gidemedi. Görülen o ki salgında temizlik personeli olmadan plansızca okul açılışı, Pandemi şartlarına uygun gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmayışı karantinadaki sınıf sayısını hızlı bir şekilde arttırıyor” diye konuştu.
BİNLERCE ÖĞRENCİ UZAKTAN EĞİTİME ULAŞAMADI!
“Pandemi döneminde okulların kapatılıp yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçildiğinde; hepimiz yüz yüze eğitimin öğrenciler ve eğitimciler açısından ne kadar önemli olduğunu birçok yönüyle anladık” diyen Ataş, “Okulların kapalı olduğu dönemde binlerce öğrencimizin uzaktan eğitime ulaşamadığı da dikkate alınarak, okullarımızda pandemiye uygun yeterli şartlar sağlanmalı ve öğrencilerimizin yüz yüze eğitime devam etmesi için yetkili kurumlar ne gerekiyorsa yapmalıdır” dedi.
YARDIMCI PERSONELİ SIKINTISI ÇÖZÜLEMİYOR! VELİLER VE OKUL İDARECİLERİ SÜREKLİ KARŞI KARŞIYA GELİYOR
Okullarda yaşanan yardımcı personel sıkıntısına da değinen İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, “Bir diğer önemli konu ise okullarımızda yeterli sayıda temizlik ve güvenlik personeli bulunmuyor. Temizlik personeli ve güvelik görevlisi ihtiyacı yıllardır İŞKUR’dan geçici olarak sağlanmaktadır İŞKUR’dan sezonluk alınan temizlik personelleri okulların temizliği için yeterli olmuyor. Her sene başvurulan bu yöntem birçok yönüyle olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Temizlik konusunda veliler ve okul idarecileri sürekli karşı karşıya geliyor” şeklinde konuştu.