İYİ Partili Üçok’tan ‘ittifakta kalalım’ çağrısı

İYİ Partili Üçok’tan ‘ittifakta kalalım’ çağrısı


2023-09-15 11:29:31

Sözcü'den İsmail Saymaz, İyi Parti Genel İdare Kurulu'nun yerel seçimlerde ayrı aday çıkarıp çıkarmaması ile ilgili detayları bugünkü köşesinde yazdı.

İYİ Partili Üçok’tan ‘ittifakta kalalım’ çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saymaz, görüşmenin dört buçuk saat sürdüğünü aktarırken, “Elli üyeden 46’sı ‘Ayrı Girelim’ diye el kaldırırken, dört üye ise ‘İttifakta kalalım’ dedi” ifadelerini kullandı.

İttifakta kalmak isteyen isimleri veren Saymaz, şunları kaydetti:

“Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, eski İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, oyuncu Mehmet Aslan ve eski İyi Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk.

İttifak: 22 il

İyi Parti kulislerinden öğrendiğim kadarıyla Üçok, 14 Mayıs’ta Cumhur ve Millet ittifaklarının aldığı oy oranından yola çıkarak, bir konuşma yaptı.

Üçok’un hesabına göre Millet İttifakı bu oyla 14 büyükşehiri ve sekiz şehri kazanabiliyor. Alabileceği belediyeler arasında AK Parti ve MHP’nin elinde Balıkesir, Denizli, Manisa, Uşak, Zonguldak var. Ayrıca 198 ilçeyi elinde tutuyor.”

59 şehri kazanmak ise imkansız görünüyor.

Buna karşılık ayrı aday gösterildiğinde, yine Üçok’a göre CHP yalnızca İzmir, Muğla ve Edirne’yi alabiliyor.

İyi Parti sıfır çekiyor.

Üçok’un bu verileri aktardıktan sonra şöyle dediği öne sürülüyor:

“Tek başımıza girdiğimizde sıfır il ve sıfır ilçe kazanıyoruz. CHP bizsiz girerse üç il kazanabiliyor. Diğer illeri kaybediyor. İttifaksız girdiğimizde Türkiye’de her taraf Cumhur İttifakı ve HDP’nin olacak.”

İyi Parti GİK’teki ittifak tartışmasında adayların nerelerde kazanabileceğini yazan Saymaz’ın yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.