Kira anlaşmazlıklarında ilk toplantıya katılmayanlara büyük şok

Kira anlaşmazlıklarında ilk toplantıya katılmayanlara büyük şok


2023-09-13 23:40:13

Kira anlaşmazlık için zorunlu hale getirilen arabuluculuk sisteminde önemli bir detay yer alıyor. Buna göre ilk toplantıya katılmayan taraf davayı kazansa dahi büyük mali yüklerle karşılaşacak.

Kira anlaşmazlıklarında ilk toplantıya katılmayanlara büyük şok
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Ev sahipleriyle kiracılar arasında yaşanan davaların artması üzerine 1 Eylül 2023’ten itibaren getirilen zorunlu arabuluculuk sisteminde önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Kirada anlaşmazlık yaşayan ev sahipleriyle kiracıların dava açmadan önce zorunlu olarak arabulucuya gitmeleri gerekiyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre arabulucuda anlaşmak zorunlu değil, ancak ilk toplantıya katılmak her iki taraf için de zorunlu. İlk toplantıya katılmayan tarafın, daha sonra yapılacak davada haklı bulunup mahkemeyi kazansa dahi tüm yargılama giderleriyle arabuluculuk masraflarını tek başına ödemek zorunda kalıyor. İlk toplantıya katılmadığı halde davayı kazanan tarafın kendi avukatının masraflarını da karşı tarafa yükleyemeyeceği, o masrafları da kendisinin ödeyeceği uyarısı yapıldı.

İlk toplantıya katılmak önem taşıyor
Ankara Barosu avukatlarından Ali Erdem Gündoğan, anlaşmazlık yaşayan hem ev sahiplerinin hem de kiracıların anlaşmazlığa mahkemede çözüm arama niyetinde olsalar dahi ilk arabuluculuk görüşmesine mutlaka katılmalarını önerdi.

Gündoğan şu bilgileri verdi: “1 Eylül itibariyle artık arabulucuya başvuru yapılmadan mahkemeye gidilemiyor. Arabulucuya kiracı ya da ev sahibinin başvurması yeterli. Zorunlu arabuluculuk sisteminde tarafların ilk görüşmeye mutlaka katılması gerekir. Çünkü ilk görüşmeye katılmayan taraf mahkemeyi kazansa dahi arabuluculuk ücretinin tamamını kendisi ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca yargılama harçları da ilk toplantıya katılmayan tarafa yükleniyor. Davayı kazandığı için normalde kendi avukatının vekalet ücretini davayı kaybeden taraf ödemesi gerekirken ilk toplantıya katılmadığı için vekalet ücreti de kendisine kalacak. Bu nedenle ilk toplantıya katılmak kritik önem taşıyor.

Kiraya göre ücret belirleniyor

Gündoğan’ın verdiği bilgilere göre, arabuluculuk süreci en fazla 4 haftada tamamlanıyor. Anlaşma olursa süreç daha kısa zamanda bitiyor. Anlaşma olursa taraflar mahkemeye gitmeden arabuluculuk ücretini yarı yarıya ödüyor.

Dava konusu olayın yüzde 3’ünü kiracı, yüzde 3’ünü ev sahibi ödüyor. Diyelim ki mevcut kira 3 bin lira. Ev sahibi kiranın 10 bin liraya çıkarılmasını istediği için anlaşmazlık yaşanıyor. Arabulucuda dava konusu olay aradaki 7 bin liralık farkın yıllık tutarı üzerinden hesaplanıyor.

Yıllık tutar 84 bin lira. Anlaşma sağlanırsa yüzde 3’erden her iki taraf 2 bin 520’şer lira ödeyecek. Anlaşma sağlanamazsa davayı kaybeden taraf 5 bin 40 liranın tamamını ödüyor. Davayı kazanan taraf ilk toplantıya katılmamışsa, davayı kazandığı halde 5 bin 40 lirayı kendisi ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca dava masrafları da kazanandan tahsil ediliyor

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ