Klasik otomobilin ruhu var…

Klasik otomobilin ruhu var…


2022-11-02 00:40:51
Klasik otomobilin ruhu var…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürhan Altınkanat – Klasik otomobiller güzellikleriyle, asaletleriyle, hatıralarıyla, sevinçleriyle, üzüntüleriyle ve yaşanmışlıklarıyla otomobil tutkunlarını geçmişe götüren en değerli varlıklardır. Otomobil ile ilginiz olmasa bile klasik bir araç gördüğümüzde ona büyük bir sevgi ve aşkla bakar onların bir ruhu olduğunu düşünürsünüz. Yüzleri eskidir, motorları eskidir ama ruhları hep gençtir.
Türkiye Otomobil Sporları Kulübü tarafından resmi olarak onaylı çeşitli illerde Klasik otomobil kulüpleri bulunmaktadır. Bu kulüpler isimleri gibi klasikleşmiş olarak resmi bayramlarda ve kendilerince belirlemiş olduğu özel günlerde etkinlikler yapar, bu güzellikleri bizlerin görmesine vesile olurlar. Birçok klasik otomobil sahibi otomobillerine o kadar değer verir, özen gösterir ki bu özel günler haricinde garajlarından bile çıkartmazlar. Bu tarz organizasyonlar genellikler resmi bayramlarla özdeşleştiği için halk olarak bizlerde o günleri özlemle bekleriz. Mesela 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının ‘’Klasik Otomobil Cumhuriyet Konvoyu’’ olmazsa olmazıdır. Ardından Anıtkabir ziyareti, eski TBMM ziyareti için konvoylar düzenlenir. Birbirinden güzel klasik otomobiller düzenlenen bu konvoylarda sevenleri ile buluşur. Günümüzde maalesef bu değerleri de üzülerek yitirmeye başladığımız görüyoruz. Klasik otomobil ve sahiplerinin bir ağırlığı, asaleti vardır. Hani bir ortama girersiniz saçlarına ak düşmüş birileri vardır, konuşsunlar, anlatsınlar diye gözlerinin içine bakarsınız ki onlardan bir şeyler öğrenelim, feyz alalım diye klasik otomobil ve sahipleri de öyledir işte. Onların asaletini, saygınlığını en son teknoloji ile üretilmiş otomobilde bulamazsınız. Yeni üretilen otomobiller teknolojik olarak ne kadar yeni olurlarsa olsunlar, tecrübe olarak, yaşanmışlık olarak hep geride kalmaya mahkûmdurlar.
Günümüzde her şey ranta döndü ve bundan klasik otomobillerde nasibini almaya başladı. Klasik otomobillerin ağırlığı, ruhları göz göre göre yok edilmeye başlandı. Geçmişten bu yana yapılan Klasik otomobil etkinliklerine o otomobillerin ruhuna yakışmayan yeni nesil otomobiller eklenmeye başlandı. Bunların klasik otomobillere fayda sağlayacağı düşünüldü. Bununla da kalınmadı klasik otomobillerle şimdiye kadar yapılmamış drift gösterileri yapılmaya başlandı, klasik otomobillerin ruhlarına ihanet edercesine. Onların bir ruhu, asaleti ve ağırlığı var. Biz klasik otomobil severleri, yıllara meydan okuyan klasik otomobilleri lütfen üzmeyin ve o otomobillere yakışanı yapın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.