LÖSEV, Cumhuriyetin 100’üncü yılı için sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiriyor
  • 24 Saat Gazetesi
  • Genel
  • LÖSEV, Cumhuriyetin 100’üncü yılı için sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiriyor

LÖSEV, Cumhuriyetin 100’üncü yılı için sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiriyor


2023-09-19 01:56:50

LÖSEV, 25. yıldönümünde vakıf ve sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) bir toplantı düzenledi. LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi’nde düzenlenen toplantıda LÖSEV Kurucusu Dr. Üstün Ezer, cumhuriyetin 100’üncü yılında ülkemizde sağlık, ekonomik gelişmeler ve değişen siyasi dinamikler üzerine bir sunum yaptı. 20’den fazla kurum ve kuruluş temsilcisinin yanı sıra Gazeteciler Cemiyeti Mali Sekreteri Ali Topçu’nun da yer aldığı toplantıda konuşan Ezer, tüm temsilcileri 100’üncü yıl için büyük bir kutlama organize etmeye davet etti

LÖSEV, Cumhuriyetin 100’üncü yılı için sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cemre Polat/ANKARA- LÖSEV, kuruluşunun 25’inci yılında LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi’nde cumhuriyetin 100’üncü yılına özel bir toplantı düzenledi. Çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK) ve vakfın davetli olduğu toplantıda Türkiye’de tarım, ekonomi ve sağlık hizmetleri konusunda sunum yapan LÖSEV kurucusu Dr. Üstün Ezer, cumhuriyetin 100’üncü yılı için tüm kuruluşları büyük bir kutlama yapmaya davet etti. 20’den fazla sivil toplum kuruluşundan çok sayıda temsilcinin katıldığı toplantıda, Gazeteciler Cemiyeti Mali Sekreteri Ali Topçu da bulundu.
Türkiye’de Atatürkçü ve cumhuriyetçi görüşü benimseyen birçok vakıf ve sivil toplum kuruluşu, cumhuriyetin 100’üncü yılı için Ankara’da LÖSEV Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı ev sahipliğinde bir araya geldi. LÖSANTE Hastanesi’nde düzenlenen toplantı, LÖSEV Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer’in sunumuyla başladı. LÖSEV’in 25’inci yılı ve cumhuriyetimizin 100’üncü yılı çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Dr. Ezer’in ardından söz alan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kendi çalışmalarından bahsetti.
LÖSEV ev sahipliğinde bir araya gelen STK’lar, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı dolayısıyla ortak çalışmalar yapmak ve Türkiye’nin geleceğine katkı sunmak amacıyla fikir alışverişi yaptı.

LÖSEV Kurucusu Dr. Üstün Ezer

“Cumhuriyetin 100’üncü yılında LÖSEV’in 25’inci yılını kutluyoruz”
Sunuma, LÖSEV’in 25 yıllık gelişim hikayesini anlatarak başlayan Ezer, Lösemi hastalığı üzerinde yüzde 90 oranında başarıya ulaştıklarının altını çizdi. Doktor, “1990’lı yıllarda çözümsüz bir hastalık olarak görülen löseminin tedavi başarısını, yüzde 20’lerden yüzde 90’lara çıkarttık. Lösemi, 1998’de yola çıktığımızda kurtuluşu olmayan bir hastalıktı, bugün ise zatürre veya grip tedavi etmek gibi” dedi.
Ezer, “100 yıllık geçmişimizi silemezler. Yeni yüzyıla değil, 101’inci yılımıza giriyoruz”
Ezer, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılında coşkulu kutlamalar göremediği için duyduğu üzüntüyü ifade ederek tüm vakıf ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine bir kutlama organize etmek için çağrıda bulundu. Yüzüncü yılın öneminin altını çizen Ezer, “Yeni yüzyıl diyenlere karşı 101’inci yıl diyoruz. Türkiye’nin geçmiş yüzyılını silip atamazlar. Yeni yüzyıla değil, 101’inci yılımıza giriyoruz” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılının en büyük kutlamaları hak ettiğinin altını çizen Ezer, cumhuriyetçilik ve Atatürkçülük çatısı altında toplanan tüm kuruluşlara örgütlenme çağrısı yaptı. Ezer, “Sivil toplum örgütleri olarak bir araya gelebilirsek, doğru hedeflere yürüyebilirsek iyi işler başarabiliriz. LÖSEV olarak 25 yıldır Atatürkçü ve cumhuriyetçi duruşumuzu hiçbir zaman, hiçbir koşulda değiştirmedik. Tüm sivil toplum örgütleriyle el ele verip ülkemizi rayına oturtalım” diye konuştu.
Sunumun ardından örgütlenmenin önemi üzerinde duran kuruluş temsilcileri, sadece 100’üncü yıl kutlaması değil, Türkiye’nin geleceği için çağdaş kuruluşların bir arada çalışması gerektiğini vurgulayarak konuya dair bir çalıştay yapılması üzerine fikir alışverişi yaptı.
“Hiçbirimiz, hepimiz kadar güçlü değiliz”
Programda, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinde sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışmalarda bir araya gelmesinin önemine işaret edildi. “Hiçbirimiz, hepimiz kadar güçlü değiliz” ifadesinin kullanıldığı toplantıda, her bir kuruluşun bir diğerine destek vermesi gerekliliğine dikkat çekildi. STK’ların cumhuriyetimizin 100’üncü yıl kutlamaları çerçevesinde yapacağı etkinliklere, her STK’nın güçlü bir şekilde destek vermesi yönünde karar birliğine varıldı. Türkiye’nin güzel bir geleceğe ulaşması için mücadele eden tüm STK’ların bir araya gelmesinin öneminin vurgulandığı toplantıda, sonraki süreçlerde de sık sık bir araya gelinmesi yönünde görüş bildirildi.
Toplantıya, LÖSEV Genel Koordinatörü Hülya Ünver, Gazeteciler Cemiyeti Mali Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Topçu, Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği Başkanı Kasım Karataş, ODTÜ Mezunlar Derneği’nden Mühendis Nadir Avşaroğlu, Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Özkalaycı, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Dr. Murat Arslan, Ankara Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Ersan Petekkaya, Türkiye Yardım Sevenler Derneği Başkanı Dilek Bayazıt, Seda Yekeler Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tuna Yekeler, Nesibe Aydın Okulları Akademik Direktör Saadet Roach, Türk Psikologlar Derneği Genel Koordinatörü Cebrail Polat, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Meral Güler, SERÇEV Başkanı Hülya Kırçuval, Türk Anneler Derneği Başkanı Handan Çakıroğlu, Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Hilal Çelik, ZİÇEV Sosyal İşler ve Spor Koordinatörü Osman Akdemir, Kimya Mühendisi Sönmez Çetinkaya, Dünya Yaşasın Derneği’nden Köksal Şahin, Çağdaş Drama Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Müjdat Özbahçıvanoğlu’nun yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.