Madımak Katliamı firari sanıklarının yargılandığı son davada “zaman aşımı” kararı
  • 24 Saat Gazetesi
  • Güncel
  • Madımak Katliamı firari sanıklarının yargılandığı son davada “zaman aşımı” kararı

Madımak Katliamı firari sanıklarının yargılandığı son davada “zaman aşımı” kararı


2023-09-14 18:54:11

Cumhuriyet savcısının 30 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle düşürülmesini talep ettiği Sivas Katliamı davasında savcı mütalaası kabul edildi. Böylelikle firari sanıkların yargılandığı son dava da sonuçsuz kalırken, karar mahkeme salonunda protesto edildi. 

Madımak Katliamı firari sanıklarının yargılandığı son davada “zaman aşımı” kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Madımak Katliamı’na ilişkin son dava, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta 35 kişinin yanarak hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak, firari sanıklar Murat Sonkur, Murat Karataş ve Eren Ceylan hakkında Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yıllardır yakalanamayan firarı sanıkların yurt dışında oldukları düşünülüyor. 2 Temmuz 2023 tarihinde ise Sivas Katliamı’nın üzerinden tam olarak 30 yıl geçti.

Zaman aşımı kararı mahkeme salonunda da tepkiyle karşılanırken, Alevi örgütleri adliye binasında oturma eylemi düzenlediler. Polis, adliye önünde basın açıklaması yapılmasını engelledi. Grup, adliye binası önünde “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar” sloganları attı.

İnsanlığa karşı işlenen suç

Davayı bugüne kadar uzatan sürecin, 30 yıllık zaman aşımının dolmasını bekleyerek davanın düşmesini sağlamak olduğu iddia edildi.  Davayı açan müşteki avukatları, Sivas Katliamı’nın insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu ve bu davada zaman aşımının uygulanamayacağını vurguladılar.

Affedilen failler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Madımak Katliamı’nın ana faillerinden Hayrettin Gül’ün cezasının “hastalık nedeniyle” kalan kısmını affetmişti. Bu, Erdoğan’ın Madımak Katliamı failleri için ikinci kez af yetkisini kullandığı bir durumdu. Üç yıl önce de Erdoğan, Madımak Katliamı’ndan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Ahmet Turan Kılıç için aynı yetkiyi kullanmıştı. Almanya’dan sınır dışı edildikten sonra 2003 yılında cezaevine giren Hayrettin Gül, Erdoğan’ın af kararıyla Madımak Katliamı nedeniyle sadece 20 yıl hapiste kalmış oldu.

Fotoğraf: Alican Uludağ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.