Markette hangi ürünler ne kadar zamlandı?

DİCLE KAVAK EKMEKCİ/ANKARA- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım ürünleri fiyat endeksini paylaştı. TÜİK’ten yapılan açıklamada, Şubat ayında tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde %6,41 artış, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde %10,68 artış ve ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde %10,91 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre çok yıllık bitkisel ürünlerde %0,95 azalış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %6,32 artış ve tek yıllık bitkisel ürünlerde %10,80 artışın gerçekleştiği bildirildi. Bir önceki aya göre azalış gösteren alt gruplar sırasıyla, %2,70 ile turunçgiller ve %2,04 ile çeltik oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise %24,09 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve %7,52 ile yağlı meyvelerin olduğu açıklandı. Şubat 2023’te, endekste kapsanan 86 maddeden, 14 maddenin ortalama fiyatında azalış, 68 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleştiği belirtildi.
TÜİK verilerine göre, sebzede yüzde 24.6 artış yaşandı. Yetkililer, patates soğanın depoda tutulması sebebiyle hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında seyrettiğinden çok fire verildiğini belirtti. Aynı zamanda tarlada patates soğan üretiminin de az olduğu bildirildi. Meyvede yüzde 10.5 artış olduğu belirtilerek kırılgan grup olarak kabul edilen meyve ve sebzede serbest piyasaya çok müdahale edildiğinde ürün fiyatlarında artış olduğu vurgulandı.
Et fiyatlarında yüzde 10.3 artış yaşanırken son zamanlarda yükselişe geçen şap hastalığının et fiyatlarını arttırabileceği ön görüldü. Zonguldak’ta Ereğli, Alaplı, Kozlu, Gökçebey ilçeleri ve merkeze bağlı köylerde ahır ve ağıllarda inek, koyun ve keçi gibi hayvanlarda şap hastalığı tespit edilirkeni Devrek ilçesinde önlem amacıyla kapsama alınarak toplam 215 köy karantina altına alındığı ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri hastalığın görüldüğü bölgelerde aşılama çalışması başlattığı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca Erzurum’da Avrupa’nın en büyük hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle kapatıldı.
Tavukta yüzde 4.8 artış görülürken, kırmızı ete erişim sıkıntısından tüketim tavuğa kaydı. Geçen yıl enflasyonla mücadele kapsamında sektör bazında fiyatlar baskılanırken, hayvancılıkta yem fiyatı artışı da devam ettiğinden fiyatların tüketiciye yansımaya devam ettiği bildirildi. Öte yandan dünyada seyreden kuş gribin Ocak ayından itibaren Türkiye’de görüldüğü belirtilerek, yumurta kapsamında Afyon bölgesindeki işletmeler karantinaya alındı. Kuş gribi kanatlı etinden görülmedi.
Peynirde yüzde 10.3, Süt yüzde 7.7 artış yaşandı. Hava şartları sebebiyle balık fiyatlarında yüzde 5.7 artış yaşanırken, bu durumun sebebinin balığın karaya çıkması, karadan hallere dağıtılması gibi birçok maliyet etkisinin olduğu açıklandı.
Pirinçte yüzde 4.1 artış görülürken Ekmek yüzde 2.7, Yumurta 2.7 fiyat artışıyla tüketiciyle buluştu.
TÜRK- İŞ Şubat Ayı açlık sınırı 9.425,15 TL
TÜRK-İŞ Araştırmasının 2023 Şubat ayı sonucuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 9.425,15 TL’ye çıktığı bildirildi. TÜRK-İŞ hesaplamasında temel alınan ve doğrudan piyasadan derlenen fiyatlara göre, gıda ürünlerinde artış yaşandı. Sütt %6 ve peynirde %5 artış oldu. Bir ayda dana etinde %19, kuzu etinde %9, balıkta %5, tavukta %8 fiyat artışı yaşandı. Baklagillerden nohut %5, kuru fasulye %14, yeşil mercimek %4 zamlandı. Kırmızı mercimeğin fiyatı %4 geriledi. Yağlı tohumların ortalama fiyatı bu ay sabit kaldı. Pirinç %6, bulgur %10, irmik %5 zamlandı. Makarna ve ekmek fiyatı değişmezken un fiyatı %5 düştü. Patates 12,5 TL’den satılmaya devam etti. Kuru soğanın kg fiyatı 15 TL’nin üzerine çıktı. Salatalık, domates, biber, patlıcan, kabak gibi örtü altı sebzelerin ile turp ve havuç gibi kış sebzelerinin fiyatları arttı. Zeytinyağı %4, tereyağı %9 zamlandı.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, şubat ayı market fiyatlarını değerlendirdi. Sebze, meyve, et kategorileri üzerinden değerlendirme yapmak yerine ürün bazında değerlendirmede bulunan TZOB, fiyat artışlarını açıkladı. TZOB’un yaptığı Şubat ayı fiyat değerlendirmelerini açıklayarak “Elmadaki fiyat artışını yüzde 229 ile kuru üzüm, yüzde 218,7 ile limon, yüzde 216,9 ile kırmızı mercimek, yüzde 180,8 ile kuru incir, yüzde 176,3 ile pırasa, yüzde 159,7 ile marul, yüzde 159,6 ile ıspanak, yüzde 150,7 ile maydanoz takip etti. Markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 29,4 ile domates oldu. Domatesteki fiyat artışını yüzde 28 ile karnabahar, yüzde 21,8 ile lahana, yüzde 20,4 ile dana eti, yüzde 17,7 ile patlıcan takip etti. Markette fiyatı en çok azalan ürün ise yüzde 15,3 ile ıspanak oldu. Ispanaktaki fiyat düşüşünü yüzde 6,2 ile yeşil mercimek, yüzde 6,0 ile limon, yüzde 2,7 ile mısırözü yağı izledi” dedi.
TZOB verilerine göre kuru soğan yüzde 15, yumurta ise yüzde 10.3 zamlandı. Patlıcan, domates, kabak ve salatalık fiyatları, havaların soğuk gitmesi nedeniyle arzdaki azalma sebebiyle yükseldi. Kuru soğanda depodaki ürünlerin azalması ve yeni ürün hasadının başlamamış olması fiyatları artırdı. Portakal, karnabahar, havuç ve pırasada hasadın sonuna gelindiğinden arzdaki azalmadan kaynaklı fiyat yükselişi oldu. Arz ve talepteki değişim et fiyatlarının yükselmesine neden oldu.
Haftalık market alışverişine ne kadar ücret ödüyoruz?
Ankara’da yer alan, uygun fiyatlı ürün satışı vaat eden bir gross markette, haftalık sebze, meyve, et ve tavuk alışverişine ortalama 580.75 TL ödeniyor. Bu alışveriş kapsamında, Elmanın kilosu 17.95, Domates 19.95, Limon 14.50, Patates 9.95, Soğan 12.95, Yoğurt kg 39.90, Süt 23.75, Peynir 104, Tüm tavuk kilogramı 47.90, Dana Eti 289.90 TL olmak üzere fiyat artışı market fiyatlarına yansımış durumda.