Medeniyetlerin beşiği Anadolu’dan kaçırılan 10 eser…

Osmanlı savaş başlığı

Ferhan ERGÜLER – New York’ta bulunan Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art), 1870 yılında açıldı. Müzede Amerikan, Mısır ve Avrupa medeniyetlerinin sanat eserleri 19 bölüm halinde sergileniyor…

Osmanlı kılıcı
Sümerlerden kral tacı
Altın obje

Tanıtımlarında “En rahat ayakkabılarınızı giyip gelin.” sloganını kullanan müze, ziyaretçilerine klasik çağdan Eski Mısır dönemine kadar sanat eserleri, Avrupa’nın hemen hemen tüm önde gelen ressam ve heykeltraşlarının çalışmaları, Amerikan modern sanatından eserler, Afrika, Asya, Okyanusya, Bizans ve İslam sanatlarından örnekler barındırıyor….

Altın madalyon
Altın sikke

New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi’nde Anadolu topraklarından getirilen pek çok eser de Yunan ve Roma Sanatı, Antik Yakın Doğu ve İslam Sanatı bölümlerinde görülebiliyor. Anadolu’dan getirilenler arasında bazı Sardes dönemi eserlerinin yanında, Lidya ve Bergama antik dönemi, Antakya’daki ilk Hristiyanlık dönemi, Hitit dönemi ve Osmanlı İmparatorluğu’na ait eserler bulunuyor.

İznik vazo
Mücevher kutusu

İzmir’in Yunan ordularınca işgali sırasında İzmir Lisesi depolarında korunan Sardes Antik Kenti kazısı eserlerinin Amerikan Konsolosluğu tarafından bir gemiyle New York’a götürüldüğü, zaferin ardından Atatürk’ün emriyle 1924’te bu eserlerin bir kısmının geri getirildiği biliniyor. Müzede uzun bir dönem sergilenen Karun Hazineleri de 1987 yılında açılan davanın sonunda 1993 yılında ABD tarafından Türkiye’ye iade edilmişti.

Altın obje
Yüzük