Merkez Bankası ‘faiz mesaisi’ yapacak: Faiz kararından ne bekleniyor?

Merkez Bankası ‘faiz mesaisi’ yapacak: Faiz kararından ne bekleniyor?


2023-09-19 10:51:22

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 21 Eylül'de yapacağı toplantı sonrası faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası'nın faiz artırma kararı vermesi bekleniyor.

Merkez Bankası ‘faiz mesaisi’ yapacak: Faiz kararından ne bekleniyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanlığı’na da Hafize Gaye Erkan’ın atanmasıyla politika faizinde art arda gelen indirimler yerini artışa bıraktı.

Halk TV’den Olcay Aydilek, Erkan’ın başkanlığında ilk kez Haziran’da toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 27 ay sonra politika faizini 650 baz puan artışla yüzde 15’e yükselttiğini belirtti.

Banka, ağustos ayında faizde büyük sürpriz yaptı. Beklentilerin üstünde bir faiz artış kararına imza attı. Politika faizini, 750 baz puan yükseltti ve yüzde 25 düzeyine çekti.

Merkez Bankası, önceki yönetim döneminde Mart 2021’de yüzde 19 olan politika faizini, 2021 ve 2022’de dörder kez indirmişti. Banka, bu yıl şubat ayındaki toplantısında da faizi yüzde 8,50’ye düşürmüştü.

Yeni sürpriz ne?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Erkan başkanlığında 21 Eylül Perşembe günü toplanacak. Aynı gün saat 14.00’te de faiz kararı açıklanacak.

Banka’nın; haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki faizi artırma karar serisini sürdürmesi bekleniyor.

Ekonomistler ve finans çevreleri, politika faizinin, 500 baz puan artışla yüzde 30’a ya da 600 baz puan artışla yüzde 31’e çıkabileceği yönünde tahminlerini dile getiriyor.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yoğun bir faiz mesaisine başlayacak. Gerek dünya gerekse de Türkiye ekonomisine ilişkin tüm veriler, beklentiler, hedefler, riskler masaya yatırılacak. Brifingler alınacak. Toplantı üstüne toplantı yapılacak. Bu süre içinde “dışarı” ile iletişim tümüyle kesilecek.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, iç ve dış gelişmeler ve ülke ekonomisine ilişkin ön görüler çerçevesinde 21 Eylül Perşembe günü yeni faiz kararını açıklayacak.

Ankara kulislerinde, Merkez Bankası’nın, bir kez daha ekonomistlerin beklenti ya da tahminlerini boşa çıkartarak, Ağustos’ta olduğu gibi sürpriz yapabileceği konuşuluyor.

Peki, sürpriz ne olur? Daha yüksek oranlı bir faiz artışı gündeme gelebilir mi?

Merkez Bankası’nın TL mevduatı destekleyici yeni uygulama talimatına göre TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmaya yönelik olarak aylık TL payı artış hedefi yüzde 2’den yüzde 2,5’e yükseltildi.

Hemen anımsatalım. Mevduatın, kabaca (KKM dahil) 70’i döviz, yüzde 30’u TL. Merkez Bankası, mevduatta (gerçek kişi) dövizin payının azaltılmasını, TL’nin payının da her ay yüzde 2.5 artırılmasını istiyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.