Morca Mağarası’nda bulunan yangıç türü, literatüre geçti

Morca Mağarası’nda bulunan yangıç türü, literatüre geçti


2023-09-12 16:08:54

Türk bilim insanları, Türkiye'nin en derin üçüncü mağarası olarak kabul edilen Mersin'in Anamur ilçesindeki Morca Mağarası'nda geçen yıl bulunan yangıç (gammarus) türünü literatüre kazandırdı.

Morca Mağarası’nda bulunan yangıç türü, literatüre geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi –  Bir grup profesyonel mağaracı tarafından, geçen yıl araştırma için girdikleri Morca Mağarası’nda canlılar keşfedildi. Mağaranın 1260 metre derinde bulunan gölcüklerde çift ayaklılar grubuna mensup, karideslerin akrabası olan ve halk arasında “yangıç” ismiyle bilinen 1,5 santimetre uzunluğa sahip canlıların yaşadığı belirlendi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre ekiptekiler, farklı olduklarını düşündükleri türden alınan örnekleri, profesyonel bir mağaracı olan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Aydın’a ulaştırdı.

Gökhan Aydın da söz konusu örnekleri, bu alanda uzman olan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Özbek ile paylaştı. Mikroskobik ve taksonomik incelemeler sonucunda, söz konusu canlıların dünyadaki diğer benzer türlerden farklı, bilim camiası tarafından bugüne kadar tanımlanmamış yeni bir tür olduğu belirlendi.

Özbek ve Aydın tarafından hazırlanan ve bilimsel dergi Turkish Journal of Zoology’de bu yıl yayımlanan makale ile yeni yangıç türüne, söz konusu mağaraya ithafen “Gammarus morcae” adı verildi. Prof. Dr. Murat Özbek, mağaraların sahip oldukları çevresel özellikleri sayesinde çok özel ortamlar olduğunu, dikey ve yatay olabilen mağaraların özellikle içinde su bulunanlarında bu ortamlara uyum sağlamış ilginç sucul canlılar bulunabildiğini söyledi.

Bu canlılar arasında böcek türleri olabildiği gibi, yangıç, sucul top böcekleri hatta balıkların bile olabileceğini belirten Özbek, derin ve uzun mağaralardaki bu habitatların genellikle bilim camiası tarafından henüz tanımlanmamış canlılara ev sahipliği yaptığını anlattı. Özbek, Türkiye’nin de mağaralar bakımından oldukça zengin bir coğrafyada yer aldığını dile getirerek, Morca Mağarası’nın da bu anlamda son yıllarda yapılan çalışmalarla keşfedildiğini söyledi.

Mağara ABD’li dağcının tahliyesiyle gündeme gelmişti

Mersin’in Anamur ilçesindeki Morca Mağarası, ABD’li dağcı Mark Dickey’in tahliyesiyle gündeme gelmişti. Keşif için 3 Eylül’de 1276 metre derinlikteki Morca Mağarası’na giren, aralarında yabancı mağara bilimcilerinin de bulunduğu 15 kişilik ekipte yer alan Mark Dickey’in mide kanaması geçirdiği ihbarı üzerine bölgeye ekipler sevk edilmişti. Mağarada ilaç tedavisi uygulanan Dickey için doktorların onay vermesinin ardından 9 Eylül’de tahliye çalışması başlatılmıştı. Ekiplerin çalışmaları sonucu bugün erken saatlerde tahliye edilen Dickey, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.