Muğla Valiliği açıklama yaptı: “Ağaç kesileceğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor”
  • 24 Saat Gazetesi
  • Çevre
  • Muğla Valiliği açıklama yaptı: “Ağaç kesileceğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor”

Muğla Valiliği açıklama yaptı: “Ağaç kesileceğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor”


2023-09-12 13:04:33

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy Mahallesi’ndeki Akbelen Ormanı’nda devam eden nöbetli direniş alanına sabah saatlerinde jandarma ekipleri girerek alandaki malzemeleri toplamaya başlamıştı. Konu hakkında Muğla Valiliği'nden açıklama yapıldı.

Muğla Valiliği açıklama yaptı: “Ağaç kesileceğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Erva Gün

Sabah saatlerinde nöbet alanına girişleri engelleyen jandarma İkizköylülerden Haydar Demir ve Hasan Demir’in tapulu tarlası olan kamp alanındaki malzemeleri kamyonlara yükleyerek bölgeyi boşaltmaya başladı. Alana girişlerin engellemesinin ardından İkizköylüler ve çevre aktivistleri nöbet alanına zorlukla girebildi.

Bugün yaşanan olaylara ilişkin Muğla Valiliği’nden açıklama yapılarak, “Kamuoyunda ağaç kesileceğine yönelik iddialar ve haberler gerçeğini yansıtmamakta olup, yapılan çalışmalar izinsiz olarak kurulan yapıların kaldırılması ve tahliyesine yöneliktir” denildi.

Valilikten açıklama

Muğla Valiliği, Akbelen Ormanı’nda sabah saatlerinde yaşanan olaylar ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“İlimiz Milas ilçesi Akbelen Mevkiinde, Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğunda bulunan sahada ve özel mülkiyete konu olan arazide izinsiz olarak kurulan konteyner ve çadırlar, 6831 sayılı Orman Kanunu ve 775 sayılı Gecekondu Kanunu hükümleri çerçevesinde, özel mülkiyet sahibinin başvurusu üzerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Milas Kaymakamlığı görevlileri tarafından güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle kaldırılarak tahliye işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kamuoyunda ağaç kesileceğine yönelik iddialar ve haberler gerçeğini yansıtmamakta olup, yapılan çalışmalar izinsiz olarak kurulan yapıların kaldırılması ve tahliyesine yöneliktir. Ortaya atılan asılsız haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Nöbet alanına mıcır döküldü

Jandarmanın kamp alanına kamyonla mıcır döktüğünü aktaran Avukat İsmail Hakkı Atal, kamp alanının kullanılmaz hale getirilmeye çalışıldığını belirtti. Bölgeye hem avukat hem de vatandaş desteğine ihtiyaç olduğunu söyleyen Atal, jandarmanın özel mülke girerek alenen suç işlediğini de vurguladı.

Nöbet alanı boşaltılıyor

Sabah saatlerinde jandarma nöbet alanına girerek malzemeleri toplamaya başlamıştı. Bölge sakinlerinin aktardığı bilgiye göre, nöbet alanında bulunan çadır, sandalye ve diğer malzemeler kamyonlara yükleniyor. Aktarılan bir diğer bilgiye göre ise jandarma tarafından kamyonlara yüklenen malzemelerin Orman Genel Müdürlüğü’ne teslim edileceği aktarıldı.

Ne olmuştu?

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy Mahallesi’ndeki Akbelen Ormanı Limak-İçtaş ortaklığındaki Yeniköy-Kemerköy Enerji tarafından açılmak istenen kömür madeni için yok ediliyor. İkizköylüler ve yaşam alanı savunucularının buna karşı direnişi sürerken, asker ve polisler ise eylemlere müdahaleyle direnişi engellemeye çalışıyor. Mahalle sakinleri, nöbet eylemlerinin yanı sıra hukuki mücadele de veriyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.