Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’nın başkenti Vilnius'ta yarın gerçekleşecek NATO Zirvesi'ne katılacak. Zirve öncesi bugün İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'la görüşecek olan Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Haber Merkezi - Erdoğan, "Türkiye'yi Avrupa Birliği kapısında 50 yılı aşkın zamandır bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Ama Vilnius'ta da sesleneceğim. Önce Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde (AB) önünü açın, biz de Finlandiya'da olduğu gibi İsveç'in (NATO üyeliğinin) önünü açalım" dedi.

Zirve öncesi bugün İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'la görüşecek olan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le de görüşeceğini söyledi, "Verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz" diye konuştu.

"Ukrayna başta olmak üzere ortakları desteklemek üzere Madrid Zirvesi'nde aldığımız kararları gözden geçireceğiz. NATO Ukrayna Konseyi'nin ilk toplantısını da tertipleyeceğiz" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu süreçte işi yokuşa sürmelerine rağmen her zaman olduğu gibi ittifak dayanışmasıyla hareket ettik...Savunma harcamalarının artırılması konuşulurken kısıtlamaların da konuşulduğunu görüyoruz... Türkiye NATO harekatlarına en çok katkı veren ülke olarak üzerine düşeni yapıyor. Zirve marjında bazı devlet başkanlarıyla ikili görüşmelerimiz olacak."

Hollanda'da aşırı sağcı Wilders'ın seçimleri kazanması protesto edildi Hollanda'da aşırı sağcı Wilders'ın seçimleri kazanması protesto edildi

Erdoğan-Biden görüşmesi 

Erdoğan zirve öncesi ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Basın toplantısında, bu görüşünü Biden'a da söylediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan-Biden görüşmesinde, Ukrayna'nın NATO'daki konumu, İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu ve Türkiye'ye F-16'ların teslimi başlıkları gündeme geldi.

Vilnius'taki zirvede yüz yüze de görüşecek iki liderin buluşması öncesi yapılan açıklamalarda ayrışılan noktalar da göze çarptı.

Biden, Washington’dan ayrılmadan önce CNN televizyonuna Pazar günü verdiği röportajda, İsveç’in NATO üyeliğinin önüne açılmasını sağlamak için Türkiye’nin F-16 isteğini yerine getirmeyi değerlendirdiğini söylemişti. Biden, “Süreç devam ediyor, bitmiş bir şey yok” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu röportaj sonrası yapılan telefon görüşmesinde, Biden’a, Türkiye'nin F-16 talebinin İsveç'in NATO üyeliğiyle ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını söyledi.

Görüşmeye ilişkin öne çıkan başlıklardan biri de Türkiye'nin AB'ye tam üyelik süreci ele alındığının vurgulanması oldu.

Erdoğan, Biden’dan, birlik üyesi ülkelerin ve AB liderliğinin Türkiye'nin üyeliğine açık ve güçlü destek mesajı vermeleri konusunda destek istedi.