Özgür Özel, İmamoğlu’nun desteğini alacak mı?

Özgür Özel, İmamoğlu’nun desteğini alacak mı?


2023-09-14 18:08:07

CHP’de kritik kurultayın delegelerinin belirleneceği il kongreleri bu hafta sonu itibariyle başlayacak. İl kongreleri başlamadan hemen önce CHP’de genel başkanlık yarışı da kızıştı; 2 isim yarın adaylığını açıklayacak.

Özgür Özel, İmamoğlu’nun desteğini alacak mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıvanç El

İlk isim CHP Grup Başkanı Özgür Özel. 5 Kasım’da yapılması planlanan kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu ile yarışacağını açıklayacak.
CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşecek basın toplantısı ile adaylığının yanı sıra tutum belgesini de açıklayacak olan Özgür Özel, bir süredir ekibiyle tutum belgesi üzerinde de çalışıyor.

Parti içerisinde “değişimciler” olarak adlandırılan ekibin adayı olan Özgür Özel’e CHP Grup Başkanvekilleri Gökhan Günaydın, Ali Mahir Başarır ile aralarında Veli Ağbaba, Umut Akdoğan, Sezgin Tanrıkulu, Hasan Baltacı, Burhanettin Bulut, Gamze Taşçıer, Fethi Açıkel, Gökan Zeybek’in de olduğu yaklaşık 50 milletvekili destek veriyor. Ayrıca daha önce parti yönetiminde yer alan Muharrem Erkek, Seyit Torun, Tekin Bingöl, Bülent Tezcan, Onursal Adıgüzel gibi isimler de Özel’in yanında yer alan isimlerden. Bu isimlerin yanı sıra Parti Meclisi’ndeki Hakan Uyanık, Erbil Aydınlık gibi genç isimler de Özel ile hareket ediyor. Özgür Özel, kurultaya sunacağı Parti Meclisi listesini oluşturmak için de çalışmalara başladı.

Herkesin merak ettiği bir soru var: İmamoğlu ne yapacak?

Edinilen bilgiye göre Ekrem İmamoğlu’nun Özgür Özel’e desteği tam. Ancak açık desteği hemen değil, il kongreleri sürecinde vermesi bekleniyor. Ayrıca İmamoğlu’nun ekibi de Özgür Özel’in ekibiyle yakın çalışma içerisinde. Özel’in Ankara’da tuttuğu ofiste çalışmalar da başladı. İmamoğlu’nun ekibinden de bu ofise ilerleyen günlerde destek gelmesi bekleniyor.

Adaylık açıklarken “Tutum Belgesi” de açıklanacak. Söz konusu belgede seçim sürecinde yapılan yanlışlara dair bir özeleştiri olacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim sonrası yaptığı, “kazandık, kaybetmedik”, “köylerde TRT izlendiği için kaybettik” gibi bahaneler eleştirilecek.

Belgede, Kürt sorunu, dış politika, güvenlik meselesi gibi başlıklar ile doğa haklarından tarıma; kadın mücadelesinden gençlerin sorunlarına kadar birçok başlıkta Türkiye’ye dair öneriler de olacak.

İl kongrelerine hazırlanan parti örgütüne de mesajlar verecek olan Özgür Özel tüzük değişikliği de önerecek.

Tutum belgesi ayrıca kamuoyunun görüşlerine de açılacak.

Özgür Özel’in adaylık açıklaması sonrası grup başkanlığından istifa etmesi beklenmiyor. Özgür Özel ve “değişimci vekiller” il kongrelerine katılımı da sıkı tutacak. Bu kongrelerde “değişimcilerin” güçlü katılımı ile bir hava yaratılması ve bunun kurultaya etki etmesi hedefleniyor.

3. aday Örsan Öymen

CHP’de Özgür Özel’in yanı sıra bir diğer isim eski Genel Başkan Altan Öymen’in yeğeni Örsan Öymen de adaylığını açıklayacak. CHP’de “ulusalcı kanat” olarak adlandırılan kanadın desteklediği aday olan Prof. Öymen daha önce parti meclisinde de görev almıştı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.