Pari Sanat’ta Özlem Kireçoğlu Yavuz Atölyesi öğrencilerinin resim sergisi açıldı

Pari Sanat Galerisi, Özlem Kireçoğlu Yavuz Atölyesi öğrencilerinin resimlerine ev sahipliği yapıyor. Farklı yaşlardaki farklı tekniklere sahip dokuz öğrencinin çalışmalarından oluşan sergi, 16 Ekim tarihine kadar ziyarete açık olacak. Galeri sahiplerinden Ayşen Karakoyunlu, Kale’de gerçekleştirdikleri bu etkinlikten mutlu olduklarını belirtirken, Özlem Kireçoğlu Yavuz ise söz konusu sergide öğrencilerin sanatsal gelişimlerinin görülebileceğini söyleyerek, “Gençlerin hayatlarının odağında resim olmalı” dedi

SULTAN YAVUZ/ANKARA – Ankara Kalesi Atpazarı Sokak’ta yer alan Pari Sanat Galerisi, ressam Özlem Kireçoğlu Yavuz Atölyesi öğrencilerinin resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide, Ayşe Sude Fayat, Defne Kulga, Eda Nur Keklik, Eylül Özkan, Eylül Yılmaz, Feyza Ceylin Er, Müzeyyen İncekara, Sinem İncekara ve Zeynep Sılay Balcı’nın çeşitli tekniklerde çalıştıkları resimler yer alıyor. 16 Ekim tarihine kadar açık kalacak olan sergi, genç ressam adaylarına fırsat sunarak, tanınırlık kazanmalarına da ön ayak oluyor.
Genç ressam adaylarının beyaz kıyafetlerle katıldıkları sergi, yoğunluk nedeniyle Atpazarı Sokak’taki araç trafiğinin de bir süre durmasına neden olurken, sergiye katılanlar resimlerin önünde fotoğraf çektirmekten geri durmadı.
Pari Sanat Galerisi’nin sahibeleri Songül Ataklı ve Ayşen Karakoyunlu, sergiden duydukları memnuniyeti ifade ederek, 10 yıldır Kale’de olduklarını ve resim sergilerinin yanı sıra antika işiyle de ilgilendiklerini belirttiler. Ayşe Karakoyunlu, Özlem Kireçoğlu Yavuz’u sadece sanatçı değil, arkadaşları olarak da sevdiklerini ve söz konusu serginin pandemiden önce kararlaştırıldığını belirtti. Karakoyunlu, “İlkokuldan üniversite öğrencisine kadar geniş bir yaş skalasında dokuz öğrencimizin soyut ve somut çalışmaları sergimizde yer alıyor. Onlara bu sanatı öğreten Özlem Hanım ve bizler bu sergiye vesile olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ankara Kalesi’nde böyle bir etkinliği gerçekleştirmek sanatı seven tüm dostlarımız için güzel oldu, heyecanlıyız” dedi.
Yavuz, “Herkesin birbirine destek olması çok güzel”
Özlem Kireçoğlu Yavuz, öğrencileri arasında yedi yıldır birlikte çalıştıkları kişilerin yanı sıra, bir yıldır aralarında olanların da bulunduğunu ve söz konusu sergiden mutluluk duyduğunu dile getirdi. Eski ve yeni öğrencilerin resimlerini bir arada sergileyerek, süreç içindeki değişimlerinin de dikkat çekici olduğunu söyleyen Yavuz, “Kâğıdı, tuvali, rengi kullanımları zaman içinde değişiyor ve vizyonlarının geliştiğini hissediyorum. Bence gençlerin hayatlarının odağında sanat olmalı. Sanatla uğraşmayanların bakış açıları sığ oluyor ve olaylar karşısında demorelize olma durumları farklı… Pandemi sürecinde birçok insanın psikolojisi bozuldu ama biz birbirimize kenetlendik. Çocuklarla coşku içinde çalışmaya devam ettik” dedi.
Yıllardır Kale’deki galerilerin ve sanatseverlerin birlikte çalıştıklarını vurgulayan Yavuz, uzun zamandır bu sergiyi istediğini ve teklif gelince heyecan duyduğunu belirtti. Yavuz, “Başta Şevket Bülend Yahnici olmak üzere, gerek Emin Antik Sanat Merkezi, gerek Galeri Z ve Pari Sanat olsun tüm kalpleriyle Kale için uğraşıyorlar ve burada olmanın doğru olduğuna inanıyorum. Herkesin birbirine destek olması çok güzel…” diye konuştu.
Sergi, 16 Ekim akşamına kadar ziyaret edilebilecek
Özlem Kireçoğlu Yavuz kimdir?
1975 yılında Çorum’da doğan Özlem Kireçoğlu Yavuz, 1995 yılında öğretim görevlisi Nuran Say’ın asistanı olarak Niğde de kilimler üzerine alan araştırmasına katıldı. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitim bölümünü kazanan Yavuz, Nur Gökbulut, Cengiz Savaş, Nuran Say, Hülya Bölükoğlu, Mehmet Erbil, Bünyamin Balamir atölyelerinde ders aldı. Orhan Güler ile suluboya, Öncer Aydın ile yağlıboya çalışmaları yapan Yavuz, 20’yi aşkın karma sergiye katıldı. Halen TC. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sanat eğitmeni olarak görev yapan Yavuz, çalışmalarına atölyesinde devam ediyor.
Sanatçı, natürmort çalışmalarının ardından, son yıllarda insan olmanın, kadın olmanın farkındalığını, farklı boyutlarını ele alarak, birbirinden değişik kadın kimliklerini resmediyor.