Sanatçı Mürüvvet Özyavuz’dan eko sanat akımıyla “Sarmalda Yolculuk” sergisi

Sanatçı Mürüvvet Özyavuz

Sanatçı Mürüvvet Özyavuz’un “Sarmalda Yolculuk” isimli resim ve tel heykel sergisi Medya Sanat Galerisi’nde sanat izleyicilerinin beğenisine sunuldu. Sanatçının eserleri 7 Aralık Salı gününe kadar ziyaret edilebilecek

NAZ AKMAN/ ANKARA – Sanatçı Mürüvvet Özyavuz, 14’üncü kişisel sergisini “Sarmalda Yolculuk” temasıyla Medya Sanat Galerisi’nde açtı. Özyavuz’un akrilik ve yağlıboya tabloları ile tel heykellerinin yer aldığı sergisi sanat izleyicileri tarafından ilgiyle takip edildi. Özyavuz’un, Sarmalda Yolculuk sergisi 7 Aralık Salı Günü’ne kadar Medya Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak.
SANATTA ÇEVRE DOSTU MALZEMELER
1982 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çalışan Özyavuz, 2004 yılında atölyelerde aldığı resim ve heykel dersleri sonrasında çok sayıda karma sergiye katıldı. 2012 yılından bu yana kendi atölyesinde resim ve heykel çalışmalarına devam eden Özyavuz, iki sulu boya 10 akrilik ve yağlıboya, bir heykel olmak üzere şimdiye değin 13 kişisel sergisi açtı. Özyavuz, 2018 yılından itibaren geri dönüşüm, ileri dönüşüm, sürdürülebilirlik kavramları paralelinde çevre dostu malzemelerin doğal dilini bozmadan oldukça az müdahalede bulunarak elle işlenen ahşap, tel, plastik malzemelerin birlikte yorumlanmasından oluşan yalın, dekoratif heykeller yapıyor. Görsel sanatların, birbirinden kaynaklanan ve birbirini besleyen diğer alanlarını çalışmalarına yansıtırken yalın ve mimarca yaklaşımla resimlerini ve heykellerini kendi atölyesinde yapmaya devam eden Özyavuz, “Sarmalda Yolculuk” isimli sergisi hakkında bilgi verdi.
Son dönemlerde, iklim değişikliği, doğal kaynakların azalması, hayvan ve bitki türlerinin yok olması, buzulların erimesi, orman yangınlarının artması her alanda olduğu gibi sanat alanında da dikkat çekilen küresel sorunlardan biri. Pek çok sanatçı eserlerinde bu sorunlara göndermeler yaparken, kimi sanatçı da eserlerini üretirken doğa dostu, malzemelerle çevreye duyarlı geri dönüşüm malzemelerini kullanarak farkındalık yaratıyor. Doğada ve doğadan ilham alan sanat anlayışı olan eko sanat çerçevesinde eserler üreten Özyavuz, özellikle salgın sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları dolayısıyla imkanları dahilinde bulduğu çevre dostu malzemelerle iklim krizine dikkat çekiyor.
GERİ DÖNÜŞÜMLE TASARLADI
Özyavuz, 36 adet tuval ve duralit üzerine yapılmış akrilik ve yağlı boya tabloları ile 39 parça tel heykellerden oluşan seçkisinde geri dönüşüm malzemelerini kullanmaya özen gösterdiğini ifade ederek, salgın sürecinde tel heykelcilik üzerine yoğunlaştığını belirtti. Özyavuz, “Mimar olmam ve uzun yıllar Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki görevim nedeni ile yaptığım araştırma ve inceleme gezilerinde etkisi altında kaldığım doğal, tarihi, kültürel zenginliklerimiz resimlerimin konularını oluşturdu. Renklerin coşkusunu tuvallerime, geliştirdiğim kendime özgü bir teknik ile aktarıyorum. Yaklaşık iki yıldır yaşadığımız pandemi döneminde kendi atölyemde çevremde ulaşabildiğim geri dönüşüm malzemelerini kullanarak onları elle işleyip biçimlendirerek, sanatsal ve estetik kaygı ile tasarımlara dönüştürmeye başladım. Tamamı kendi atölyemdeki imkanlarımla inşa ettiğim 39 parça tel heykel olarak adlandırdığım eserlerim 14’üncü kişisel sergim olan Sarmalda Yolculuk ’ta sanat severlerle buluştu” dedi.
YARATICI VE DOĞAYA DUYARLI SANAT AKIMI
Tel heykel tasarımlarında, geri dönüşüm, ileri dönüşüm ve sürdürülebilirlik kavramlarından hareketle çevre dostu malzemelerle sanatsal eserler oluşturmaya özen gösterdiğini vurgulayan Özyavuz, “Tel heykellerim, geri dönüşüm, ileri dönüşüm, sürdürülebilirlik kavramları paralelinde çevre dostu malzemelerin doğal dilini bozmadan oldukça az müdahalede bulunarak elle işlenen tel, ahşap, plastik malzemelerin birlikte yorumlanması ile tasarlandı. Heykellerin kaidesi olarak; mimarlık mesleğimden kaynaklı yakından tanıdığım davranış biçimini bildiğim silikonlu alçı döküm, beton veya içinde kıymetli taşlar barındıran epoksi döküm, kimi zaman ise en doğal haliyle ağaç parçalarını kullanmaya çalıştım” sözlerine yer verdi.