Sanatçı Şinasi Bozatlı’dan depremzedelere sanatsal katkı


2023-03-08 00:50:3228 okunma
0

BEĞENDİM

Viyana’da yaşayan Ankaralı sanatçı Şinasi Bozatlı, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremlerin ardından yaraların sanatla sarılması için önemli bir sergiye imza attı. Bozatlı, Kuğulu Sanat Galerisi’nde açtığı “Yaşamla Umut Arasında Mavilere Yolculuk” sergisinin ilk eserini depremzedelere bağışlayarak, sanatsal farkındalığın gelişimine katkı sundu. Başarılı ressam, heykeltıraş Bozatlı’nın eserleri 28 Nisan Cuma gününe kadar Kuğulu Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak

NAZ AKMAN/ANKARA- Viyana’da yaşayan Ankaralı sanatçı Şinasi Bozatlı, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremlerin ardından yaraların sanatla sarılması için önemli bir sergiye imza attı. Bozatlı, Kuğulu Sanat Galerisi’nde açtığı “Yaşamla Umut Arasında Mavilere Yolculuk” sergisinin ilk eserini depremzedelere bağışlayarak, sanatsal farkındalığın gelişimine katkı sundu. Başarılı ressam, heykeltıraş Bozatlı’nın eserleri 28 Nisan Cuma gününe kadar Kuğulu Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
Giray, “Sergi bu dönem insanının beklentilerine ve umutlarına not düşmektedir”
Sanat tarihçisi Prof. Dr. Kıymet Giray, Bozatlı’nın soyut kompozisyonlarına ilişkin manifestoda, “Yaşamla ölüm arasında evrenin var oluşuyla süregiden, varlık olarak nitelendirdiğimiz canlı ve cansız her şeyi kapsamına alan süreçte hayatımıza anlam kazandırır yaşamın umutları. Hayatı anlamlı geçirmenin sırrı saklıdır renk renk armoniler saçan umutlarda. Evrende var olduğumuz anda başlayan ve yaşamın her evresi için yeniden biçimlenen istemlerin var oluşunun temsilidir umutlarla geçen yıllar. Sevgi ile sarılan, gelecekle bellek kayıtlarına not düşülen umutlar, birey olarak insanın hayatı içinde geçirdiği evrelerde kazandığı deneyimlerle elde ettiği umutlar olarak geleceğini iyileştirme hayalidir. Geleceğin beklentileri düşlenen umutlarla bireyin kendini daha iyi hissetmesini gerçekleştiren süreçtir aslında. Aylarla, yıllarla anlatılan yaşam tarihini anlamlandıran, daha doğrusu iyi ve güzel olana doğru yönelten istemli düşlerdir. Şinasi Bozatlı’nın soyut kompozisyonları, umutlarla dolu bu anların belleğine yapılan göndermelerdir” diyor.
“Bozatlı, gezdiği ve yaşadığı coğrafyaların soyut ekspresyonların ressamıdır”
Giray sergiye ilişkin devamla; “Yaşamla umut arasında konseptli sergisi, 21.yüzyılın ilk çeyreğinin tarihi içinde geçen süreçte sanatçının, dolayısıyla da bu dönem insanının beklentilerine ve umutlarına not düşmektedir. Salgın hastalıklarla, depremlerle sarsıldığımız yüzyılımızda, hayatın anlamını yeniden sorguladığımız günlerin korkularını, endişelerini umutlarla iyileştirmeye özen gösteren, bir başka söyleyişle geleceğe sarılmayı ümit eden insanca ve umut dolu duyguları anlatmaktadır. Bozatlı’nın betimlediği umut dünyası örtüşen armonilerle sarılan renk lekeleri, yok olma endişesinden hayat dolu umutlara yönelmenin süreç içinde dönüşüm gösteren parlak ışıklı yorumudur. Transparan yüzeyler oluşturan renk geçişleri, zerreler halinde sınırsız boşluklara dağılan lekeler, yaşamla umutsuzluk arasında geçen günlerin korkularını renk renk umutlara dönüştürmektedir. Hayatı güçlü armonilerin ışıklarıyla olumlamaktadır. Şinasi Bozatlı’nın yaşamla umut arasında konseptli sergisi, sanat hayatı boyunca titizlikle oluşturduğu soyut ekspresyonlara dayalı resimleri ve son dönem renkli çalışmalarıyla umutlarını temsil eden kompozisyonlardır.
Şinasi Bozatlı, sanat hayatının her döneminde yaşadığı farklı coğrafya yaşamlarının gözlemlerini sanatçı duyarlığı ile özdeşleştirerek soyut ekspresyonist kompozisyonlara dönüştürür. Şinasi Bozatlı Ankara’da başladığı sanat eğitimini Viyana’da master derecesiyle tamamladı. Soyut formlara olan ilgisi, renklere olan tutkusuyla birleşir. Tuvaline, Türkiye’nin Akdeniz ışıkları ve renkleri başat olur. Viyana’nın zengin kültür kaynakları ve müzelerinden beslenir yeteneği. New York’un modernist tarzını, soyut ekspresyonizmine dokunur düşünceleri, felsefesi, Afrika’nın yakıcı ışığında arınır renk seçkisi ve form yorumları. Soyut kompozisyonları, sanatının hedefi olan yorumlarını yaratmaya başlar. Zincirler, yaylar, silindirik yüzeylerde toplanan transparan renk akışları, dağılarak tuval yüzeyinde kıpırtılar oluşturan noktalar ve çizgiler Şinasi Bozatlı resimlerinin kompozisyonlarını yaratır. Bir gezgin olarak dünyayı dolaşan Bozatlı, gezdiği ve yaşadığı coğrafyaların soyut ekspresyonların ressamıdır” dedi.

Sanatçı Şinasi Bozatlı

Şinasi Bozatlı Kimdir?
Uluslararası sanatçı Şinasi Bozatlı, Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi’nde yaptığı lisans öğrenimini Viyana’da Hochschule für Angewandte Kunst’da lisansüstü (master) derecesiyle tamamladı.
Şinasi Bozatlı 1986 yılından sonra sanat yaşamını sürdürdüğü Viyana başta olmak üzere; New York, Washington D.C., Atlanta, Miami, Philadelphia, Stroudsburg, New Haven, Cape Town, Triest, Kahire, Johannesburg, Prag, Bükreş, Sofya, İstanbul, Ankara, İzmir, Graz, Salzburg ve Eisenstadt gibi dünyanın birçok ülke ve şehrinde kişisel sergiler açtı.
Türkiye, Avusturya, Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde özel ve resmi koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.