Saygı Öztürk yazdı: Ayhan Bora Kaplan’ın sorgusunda neler oldu?

Saygı Öztürk yazdı: Ayhan Bora Kaplan’ın sorgusunda neler oldu?


2023-09-15 11:48:21

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, bugün köşesine taşıdığı yazıda Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan'ın sorgusunda neler söylediği, ifade metninde bakan, yüksek yargı, emniyet mensubu ismi olup olmadığını aktardı.

Saygı Öztürk yazdı: Ayhan Bora Kaplan’ın sorgusunda neler oldu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sözcü Gazeteci yazarı Saygı Öztürk, yazısında, şu ifadelere yer verdi:

“Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’ın sorgusunda neler söylediği, ifade metninde bakan, yüksek yargı, emniyet mensubu ismi olup olmadığı merak ediliyor. Emniyet’te şöyle bir uygulama vardır; bir “resmi ifade” yani savcılığa gönderilen ifade, bir de “gayri resmi” yani Emniyet’in arşivine girecek ifade olur. Gayri resmi ifadede her şey sorulur, her şey kayda geçer. Ancak bunlar hemen ortaya çıkarılmaz, yeri ve zamanı beklenir.

Ayhan Bora Kaplan’ın da gayri resmi bir ifadesinin olduğu konuşuluyor. Resmi ifadede örneğin bir yüksek yargı mensubuna lüks bir daire aldıklarına ilişkin bölüm yok. Üst düzey bir siyasetçiyle ilgili herhangi bir soru ve bölümde yer almıyor. Ama, bazı emniyet mensuplarının adı resmi ifadeye yansımış durumda.

Nee! 250 Bin Dolar mı?

Organize suç örgütü mensubu olduğu bilinen, faaliyetleri yakından gözlenen kişilerin söyledikleri kayda geçse bile bunların bazen yargı ve emniyet mensuplarını yıpratmak amacıyla söyleyebilecekleri göz ardı edilmez. Görevde olduğu dönemde rahmetli Atilla Aytek’in, İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan da büyük iftiralara uğramıştı. Organize suç örgütlerin bu taktikleri bilinir ama her ihtimale karşı söylediklerinin üzerine de gidilir.

Şüpheli olarak ifadesi alınan Bora Kaplan, sorgusunda, “Ayrıca ifademe eklemek istediğim dosya konusu ile ilgili olmayan bir konuyu da anlatmak istiyorum” dedi. Sorgusu 9 saat süren Bora Kaplan’ın ifadesinin son sayfasında şu iddiası yer aldı:

“2017 yılında Albüm Bar’ın işletmeciliğini yaptığım dönemde ismini A.A olarak öğrendiğim, organize müdürü olarak bildiğim şahısla tanıştım. Mekanımıza N.K adlı bir kadınla birlikte gelirdi. 2018 yılında Günay Restoran’ı işlettiğim zaman benden 250 bin dolar (6 milyon 737 bin TL) rüşvet istedi. ‘Ben bu kadar para vermem’ dediğimde ‘Sana öyle bir dosya yaparım ki hayatını bitiririm’ dedi. Ben ise bir suç işlemediğimi söyledim. Ancak her gün mekanı bastılar ve iş yapmamı engellediler.”

Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.