Sporun merkezi oldular

1997’den beri spor ve eğitimi at başı götüren Başkent’in ilim yuvası, Kadınlar Basketbol Liginin de tek Üniversite takımı olma hüviyetini taşıyor

NAZ AKMAN/ANKARA – Çankaya Üniversitesi 25’inci kuruluş yıl dönümünü sporla kutladı. Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü tarafından bu sene 25’incisi düzenlenen kadın basketbol turnuvası sona erdi.
Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde yer alan Çankaya Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı sahasında Ormanspor, BOTAŞ Spor ve Antalya 07 Basketbol takımlarının ağırlandığı müsabakada, üç gün boyunca her gün iki maç yapıldı.
Çankaya Üniversitesi Balgat Kampüs Olimpik Spor Salonu’nda üç gün boyunca dört takımın kıyasıya mücadele ettiği müsabakada, BOTAŞ Spor birinci, Ormanspor ikinci, Çankaya Üniversitesi üçüncü, Antalya 07 Basketbol ise dördüncü oldu.
Turnuvayı, Çankaya Üniversitesi Spor İşleri Şube Müdürlüğü Genel Sekreteri Haluk Bilgin ile konuştuk.
HEM MESLEK, HEM PROFESYONELLİK
1997 yılından bu yana spor ve eğitim alanında Türkiye’de ilkleri yapmaya çalıştıklarını ifade eden Bilgin, Çankaya Üniversitesi’nin öğrencilere sunduğu sporda başarı bursuna ilişkin, “Üniversitemiz kuruluşundan bu yana spor ve eğitim alanında ilkleri yapmaya çalışıyor. Mütevelli heyet üyemiz Sedat Alp Amerika’daki sporcu bursu sistemini ilk olarak okulumuzda uygulattı. Alt yapıdan öğrenci yetiştirip, üniversiteyi kazanmaları sonucu burada hem burslu sporcu, hem de öğrenci olarak eğitimlerini tamamlamalarına imkân tanıyoruz. Bu sayede gençlerimiz hem meslek sahibi oluyor, de profesyonel sporcu olarak yaşamına devam edebiliyor. Çankaya Üniversitesi 30 yılı aşkın süredir spor alanında çalışmalarını yürütüyor. Üniversitemizin içinde ciddi büyüklükte kapalı metraj spor sahaları, fitness merkezleri, yüzme havuzları, halı sahalar mevcut. Yöneticilerimiz de spor kökenli bu nedenle spora önemli bir destekler sunuyoruz. Dolayısıyla okulumuz spora büyük destekler sunuyor” dedi.
TEK ÜNİVERSİTE TAKIMI
İngiltere’de yüksek öğrenimle ilgili yayımlanan Times Higher Education (THE) dergisinin, “Dünyanın En İyi Üniversiteleri” listesinde ilk 500’e Türkiye’den Çankaya Üniversitesi’nin girdiğini anımsatan Bilgin, 25. Yıl Kadın Basketbol Turnuvası’nın Çankaya Üniversitesi’nin çeyrek asır etkinlikleri kapsamında düzenlendiğini ve yıl boyunca çeşitli etkinlik ve projeler gerçekleştirileceğini belirtti. Organizasyonun pandemi önlemleri kapsamında gerçekleştirildiğini anımsatan Bilgin, 1986 yılından bu yana sayısız Türkiye birinciliği elde ederek, birçok milli takım sporcusu yetiştirdiklerini söyledi.
TSYD TURNUVASI
Kadınlar Basketbol Süper Liginde yer alan tek üniversite takımı olarak mücadele ettiklerini söyleyen Bilgin, “25. yılımıza özel gerçekleştireceğimiz turnuvada dört takımımız mücadele etti. Çankaya Üniversitesi Kadın Basketbol takımımız bir haftadır turnuva için çalışıyor. Bu turnuva yeni sezona başlamadan bizim için de bir hazırlık oldu. Tüm takımlar eksikliklerini gördü. Önümüzde Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin bir turnuvası var. O turnuvada da eksikliklerimizi kapatarak çok daha başarılı olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
FARKLI BRANŞLARDA MÜCADELE
Çankaya Üniversitesinin 25. eğitim öğretim yılı şerefine düzenlenen, 25. Yıl Kadın Basketbol Turnuvası’nda mücadele edecek tüm takımlara başarı dileyen Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun da, “Çeyrek asırdır eğitim hayatında sayısız başarı elde eden üniversitemiz, kurulduğu günden bu yana spor alanında da farklı branşlarda mücadele etmektedir. Basketboldan masa tenisine, voleyboldan satranca, futboldan jimnastiğe kadar pek çok dalda gençleri sporla buluşturan ve üniversitemizi gururla temsil eden Çankaya Üniversitesi Spor Kulübümüze bu özel etkinlik dolayısıyla teşekkür ediyor, Çankaya Üniversitesi Kadın Basketbol Takımımıza başarılar diliyorum” sözlerine yer verdi.