Sputnik grevi 30. gününde: İşverenin bu pervasızlığına ‘dur’ demenizi istiyoruz!
  • 24 Saat Gazetesi
  • Güncel
  • Sputnik grevi 30. gününde: İşverenin bu pervasızlığına ‘dur’ demenizi istiyoruz!

Sputnik grevi 30. gününde: İşverenin bu pervasızlığına ‘dur’ demenizi istiyoruz!


2023-09-15 16:48:02

Toplu iş sözleşmesi sürecinde masanın devrilmesi üzerine greve çıkan Sputnik Türkiye'de gazetecilerin mücadelesi 30. gününde sürüyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Sputnik Türkiye Ankara Bürosu önünde toplu iş sözleşmesi talebiyle yürütülen grevin 30'uncu gününde Sputnik'e hukuka uyma çağrısı yaptı.

Sputnik grevi 30. gününde: İşverenin bu pervasızlığına ‘dur’ demenizi istiyoruz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Erva Gün

Bugün 30. gününe giren grev için TGS, “Sputnik işvereninin uzlaşmaz tutumu ve 24 üyemizi işten atmasıyla başlayan grev, ilk günkü kararlılıkla devam ediyor. Sputnik işverenini bir kez daha uyarmak için grevimizin 30. gününde bir araya geliyoruz” çağrısında bulunmuştu.

Sputnik Ankara Bürosu önünde TGS, sivil toplum ve meslek örgütlerinin katılımıyla basın açıklaması yaptı. TGS Ankara Şube Yöneticisi Mahir Bağış, “Sputnik Türkiye bürolarında süren grevimiz bugün 30. gününde. 17 Ağustos’tan bugüne süren hak mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor” diyerek sendika olarak müzakerede ısrar ettiklerini belirtti.

Açıklamada, “İşveren ilk günden bugüne Sendikayı da üyelerimizin taleplerini de tanımadı, yok saydı ve sonunda masayı dağıttı. Üstelik bu ülkede yaşayan herkes için bağlayıcı olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarını çiğnemekten de çekinmedi. Grev sürerken yasa dışı bir şekilde grevin tesirini kırmak amacıyla işe alımlar yaptı” denildi.

“Sputnik işvereni çağ dışı tutumdan dönmelidir”

Açıklamanın devamı şu şekilde;

“Türkiye Gazeteciler Sendikası, bir işyerinde örgütlenirken o işyerinin menşeine, hangi düzeyde faaliyet yürüttüğüne, işverenin kim olduğuna ya da işverenin kimlerle küs veya dost olduğuna bakmaz. Sputnik örgütlenme sürecimiz de bu şekilde başladı ve bu noktaya geldi. Her aşamada tek karar verici üyelerimiz oldu ve olmaya da devam edecek. Bir emek örgütü olarak motivasyonumuz; sadece ve sadece üyelerimizin ekonomik ve sosyal haklarını artırmak, editoryal bağımsızlığını güvence altına almak oldu. Sputnik işvereni ve yöneticilerinin anlamak istemediği gerçek budur. Grev kırıcılarının suyu bulandırarak saklamak istediği, kara propaganda ile örtbas etmek istediği gerçek budur. Grevimizin 30. Gününde tekrar taleplerimizi buradan sesli bir şekilde haykırıyoruz:

– Gayri yasal ve gayri ahlaki bir şekilde kalktığınız masaya dönün,
– Atılan 24 üyemizi işe iade edin,
– Sendikal hakları tanıyın,
– Adil bir ücreti toplu iş sözleşmesi ile garanti altına alın.

30 gündür hem İstanbul hem de Ankara büro önünde, grev alanlarımızda bekliyoruz. Gerekirse daha da beklemeye hazır ve kararlıyız. Ancak Anayasayı açıkça çiğneyen işveren ve yöneticilere karşı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, RTÜK’ün ve İletişim Başkanlığı’nın beklemesini istemiyoruz. Eğer burası muz cumhuriyeti değil ve yurttaşların hakları Anayasa ile güvence altındaysa, işverenin bu pervasızlığına ‘dur’ demenizi istiyoruz!

Grevde dayanışma olmadan, olmaz. Bugüne kadar sizlerin desteğinden hep güç aldık. Bizleri hem İstanbul hem Ankara’da yalnız bırakmayan meslektaşlarımıza, emek ve meslek örgütü temsilcilerine, demokratik kitle örgütü temsilcilerine, siyasi partilere ve milletvekillerine teşekkür ediyoruz. Sizler grev boyunca Sputnik’e görüş ve demeç vermedikçe biz yalnız olmadığımızı bileceğiz. Dayanışmayla kazanacağız!”

Sputnik Türkiye’de grev başladı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.