Deniz Ali Tatar

14 Haziran'da başlayan EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda mücadele eden A Milli Türk Futbol Takımı, yarın Gürcistan ile mücadele edecek. Ünlü Türk halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü ise, Almanya'da gerçekleşen şampiyonada mücadele eden A Milliler için bir marş hazırladı. Bu kapsamda Ezgü, kendisine ait olan 'Anadolu'dan Geldik' türküsünü, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda mücadele eden A Milli Futbol Takımı için marşa çevirdi. Müziği ve sözleri kendisine ait eseri seslendiren Ezgü, 'Anadolu'dan Geldik' marşı hakkında duygularını 24 Saat'e değerlendirdi.

Marşı tüm Türkiye'ye ve milli takıma armağan ettiğini belirten Ezgü, “Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılan milli takımımız için hazırladığım Milli Takım 2024 Anadolu'dan Geldik marşım, olsun. Tüm kalbimle kupayı Türkiye'nin kaldırmasını istiyor, A Milli takımımıza başarılar diliyorum" dedi.

"Bu şampiyonlukların ruhunu ve heyecanını çok biliyorum"

Milli takım marşı için hazırlıklara yaklaşık iki ay önce Türkiye'de başladığını söyleyen Ezgü, Berlin'de marşı tamamladığını söyledi. Ezgü, süreci şu şekilde anlattı: “Oğlum Berlin'de konservatuvarda okuduğu için burayadaydı ve Mastering'i Berlin'de yaptık. Oğlumun hocası Profesör Henning Birkenhake ile birlikte çalıştık marş için. Ben 2006'da Almanya'daki Dünya Kupasında Schalke Stadı'nda konser vermiştim. Bryan Adams, Simple Minds, Tokio Hotel gibi dünya starlarının olduğu taraftarlar şenliğiydi. Türkiye o sene Dünya Kupasına katılmamıştı. Ama Türk taraftar çok olduğu için Türkiye'den biz katıldık ve bir konser verdik. Şimdi Türkiye'nin katıldığı bir Avrupa kupasına bir Alman müzisyenle marş besteledik. Bu bana çok anlamlı geliyor. Çok centilmence ve dostça, Almanya ve Türkiye için çok güzel, dostça olduğunu düşünüyorum. Ben o zaman Almanya'yı desteklemiştim, Türkiye katılmadığı için şimdi de o Türkiye'yi destekliyor" ifadesini kullandı.

PTT'den Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle anma pulu ve ilk gün zarfı PTT'den Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle anma pulu ve ilk gün zarfı

19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi olduğunu da hatırlatan ve spor geçmişi olduğunu hatırlatan Ezgü, "Burdur Spor'da futbol, voleybol ve basketbol oynadım. Vefa' da da hentbol oynadım. Bu şampiyonlukların ruhunu ve heyecanını çok biliyorum. Bu tarz milli ruh taşıyan destek müziklerinin, Türk halkına ve aynı zamanda halkın milli takımına yapıldığını düşünüyorum. O yüzden EURO 2024 Milli Takım Marşı'nı milli takımımıza ve halkımıza Anadolu tarzı bestelerimle bu marşı armağan ettim" dedi.

"Halkımızın duygularının yansıtıldığı bir marş"

Marşın değerlendirilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu'na da çağrıda bulunduğunu söyleyen Ezgü, “Federasyonumuzun değerlendirmesini çok arzu ederim. Bütün sosyal medyada yaygınlaşmasını arzu ederim. Dillere düşmesini ve statlarda okunmasını, çünkü birimiz hepimiz, hepimiz birimiz, göklerdesin ay yıldızım, Türkiye. Burada son bölümünde rap yaptım, baş bölümünde Anadolu'dan geldik var. Arada 'Kupayı da almaya geldik' var. 'Nazar değmesin' var. Tam bizim halk tarzı, halkımızın duygularının yansıtıldığı bir marş" açıklamasını yaptı.

Muhabir: Deniz Ali Tatar