Taşlı saldırıya uğramıştı: İmamoğlu’na saldırıya dava açıldı

Taşlı saldırıya uğramıştı: İmamoğlu’na saldırıya dava açıldı


2023-09-17 15:42:21

Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde Erzurum'da miting yapan Ekrem İmamoğlu, taşlı saldırıya uğramıştı. Saldırı hakkında 28 sanığın yer aldığı bir dava açıldı.

Taşlı saldırıya uğramıştı: İmamoğlu’na saldırıya dava açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde Erzurum mitinginde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, taşlı saldırıya uğramıştı. Söz konusu olay konusunda dava açılırken, 28 kişi de bu davada yargılanacak. Davanın iddianamesinde, şüphelilerin aynı amaçta hareket ettikleri halde, hangi şüphelilerin amacı gerçekleştirdiğine bakılmaksızın, tüm faillerin sonuç suçtan sorumlu tutulacağı belirtildi.

OdaTV’den Zeynep Çakır’ın haberine göre, dava kapsamında hazırlanan iddianamede 15 mağdur, 20 müşteki ve 28 şüpheli yer alıyor. İddianamede, her şüphelinin fiilinden ispatlandığı kadarı ile sorumlu tutulacağı ifade edilerek, “Tüm dosya kapsamı nazara alındığından her ne kadar şüphelilerin taş, çakmak vs. gibi materyalleri attıkları sabit ise de, yaralama neticelerini gerçekleştiren failler net olarak tespit edilemediğinden ve her fail bakımından ispatlanabilir olan teşebbüs fiili olduğundan tüm failler teşebbüsten sorumlu tutulması gerekmektedir. Her iki durumda da faillerin kastlarında değişiklik olmadığı halde sorumluluklarının farklılaşmasının ceza adaleti bakımından değerlendirilmek gerekirse, kanuni düzenleme sonucunda oluşan bu özel durumdan, her failin, fiilinin ispatlandığı kadarından sorumlu tutulması hakkaniyete ve şüpheden sanık yararlanır ilkesine uygun olmaktadır” ifadeleri bulunuyor.

Şüphelilerin asıl hedefinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olduğu belirtilen iddianamede, İmamoğlu’na taş çakmak vs. materyaller atmak suretiyle yaralamaya teşebbüs ettikleri belirtildi. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığında hazırlanan iddianamede sanıkların “silahla kasten ve basit yaralamaya teşebbüs” suçlarından 2 yıl ile 9 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları istendi. İddianame, gönderildiği Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüpheliler, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla Erzurum’da düzenlenen miting bir grubun taşlı saldırısı nedeniyle yarıda kalmıştı. Saldırıda mitinge katılanlardan 17 kişi hastanelere başvurmuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.