Tokyo’da “Türkiye: Dayanıklı Yatırım Partnerin” temalı resepsiyon gerçekleşti
  • 24 Saat Gazetesi
  • Ekonomi
  • Tokyo’da “Türkiye: Dayanıklı Yatırım Partnerin” temalı resepsiyon gerçekleşti

Tokyo’da “Türkiye: Dayanıklı Yatırım Partnerin” temalı resepsiyon gerçekleşti


2023-09-12 18:43:26

Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu'nun da katılımıyla "Türkiye: Dayanıklı Yatırım Partnerin" temasıyla bir resepsiyon düzenledi.

Tokyo’da “Türkiye: Dayanıklı Yatırım Partnerin” temalı resepsiyon gerçekleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu’nun da katılımıyla “Türkiye: Dayanıklı Yatırım Partnerin” temasıyla bir resepsiyon düzenledi. Bu etkinliğe Türkiye ve Japonya’dan yetkililerin yanı sıra Türk, Japon ve uluslararası birçok yatırımcı katıldı.

Haber Merkezi – Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nişimura Yasutoşi’nin bu ay içinde Türkiye’de temaslar gerçekleştirdiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun Hindistan’daki G20 Liderler Zirvesi sırasında bir araya geldiğini vurguladı.

Güngen, 2023’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin ve 2024’ün Türkiye ile Japonya diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 100. yılı olduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin bu özel yıl dönümünü stratejik partnerliklerini daha da güçlendirmek için bir fırsat olarak gördüğünü ifade etti.

Burak Dağlıoğlu, Türkiye’nin son 100 yılda birçok alanda başarılara imza attığını ve özellikle son 20 yılda büyük ekonomik başarılar elde ettiğini belirtti. Türkiye’nin ihracatının 2002’den bu yana 7 kat artarak 250 milyar doları aştığını söyledi ve “Türkiye Yüzyılı” olarak adlandırılan ikinci yüzyıllarına iddialı hedeflerle girdiklerini ifade etti.

Dağlıoğlu, Türkiye’nin son dönemde Japonya’dan üretim, lojistik, altyapı, enerji ve elektronik sektörlerinde yatırımlar çektiğini ve bu yatırımları artırmak istediklerini belirtti. Türkiye’nin Asya, Afrika ve Avrupa’nın irtibat noktası olduğunu ve Japon yatırımlarını davet ettiklerini sözlerine ekledi. Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) Guvernörü Hayaşi Nobumitsu ise Türkiye’nin altyapı direncini artırma ve karbonsuzlaştırma projelerine yatırım yapılması gerektiğini belirterek Türkiye’ye olan ilginin artacağına inandığını ifade etti.

Japonya Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) Başkan Yardımcısı Sendai Mitsuhito, Türk Hava Yolları’nın doğrudan seferlerini artırması dahil olmak üzere 2024’teki 100. yıl dönümü etkinlikleriyle iş ve turizm alanlarında işbirliğinin artmasını beklediklerini dile getirdi.

Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ne yapılan yatırımdan memnuniyet duyan Sojitz Corp. Altyapı ve Sağlık Hizmeti Departmanı Yöneticisi Nişikawa Takefumi ise bu projenin başarısının Türk halkına sunduğu hizmeti görmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.